Pondělí 22. července 2024, svátek má Magdaléna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Leo Express plánuje expanzi. Po Slovensku zamíří do Polska

Slovensko

  20:25
PRAHA - Železniční dopravce Leo Express podnikatele Leoše Novotného chce proniknout na východní trhy. Dohodnutý má vstup na Slovensko, příští rok plánuje expanzi do Polska a ve výhledu je Rumunsko, Maďarsko a pobaltské státy.

Černo-zlatá souprava nového železničního dopravce Leo Express foto: MAFRA - Michal Klíma

Novotný na trhy nechce jít jen na své riziko a hledá partnery, kterým by udělil franšízy, řekl v rozhovoru pro pondělní vydání týdeníku Euro, o kterém informoval server E15.cz.

ČTĚTE TAKÉ:

Dopravce by franšízantům podle Novotného poskytl procesní a počítačové systémy, dodal by jim vlaky a zaplatil 85 procent projektu. Leo Express by pak dostával poplatky z tržeb. Firma si od nových trhů slibuje zisky, které kvůli cenové válce nemá na tuzemské trati mezi Prahou a Ostravou.

Na Slovensko prodlouží Leo Express svou nynější linku do Ostravy od prosince, nově by měla jezdit přes Žilinu do Košic. Na expanzi do Polska plánovanou na příští rok by chtěla firma získat peníze prodejem akcií zatím nejmenovanému investorovi. Do Polska chtěl podnik vstoupit už před dvěma roky, proti ale tehdy byly polské úřady.

Leo Express na český trh vstoupil předloni v listopadu. Loni prohloubil ztrátu na 159 milionů korun z 85,6 milionu v roce 2012. Do ztrát firmu táhnou hlavně úroky z úvěrů. Novotný už dříve řekl, že pro letošní rok předpokládá zisk před zdaněním a odpisy 60 milionů Kč, celkově ale bude firma stále ve ztrátě.

Autoři: ,