Neděle 23. ledna 2022, svátek má Zdeněk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vylepšený Natural 95? Ze stojanů Benziny potichu ‚nepochopitelně‘ zmizel

Ekonomika

  10:00
PRAHA - Benzina, lídr prodeje pohonných hmot, přestala aditivovat nejprodávanější benzin. Menší spotřeba, nižší opotřebení motoru, menší emise. To vše způsobují aditiva přidaná do paliva.
Benzina - ilustrační foto

Benzina - ilustrační foto foto: Reprofoto

Dodatečné vylepšení pohonných hmot po jejich výrobě v rafinerii se tak už dávno stalo marketingovým pomocníkem předních prodejců pohonných hmot: lídra trhu Benziny i dalších hráčů, jako je Shell, OMV, Agip, Čepro nebo i Slovnaft

Jenže u čerpacích stanic Benziny teď potichu zmizel právě nejprodávanější typ benzinu – Natural 95 – vylepšený o aditiva. Na pumpách s červeným logem je k mání Natural tak, jak vyšel z rafinerie.

Čerpací stanice Benzina plus

Informaci LN potvrdilo anonymně několik lidí z branže, kteří se tímto byznysem zabývají, někteří s Benzinou přímo spolupracují. „Je to nepochopitelný krok v situaci, kdy se bojuje o každý prodaný litr benzinu a konkurenti se předhánějí v tom, jak základní palivo vylepšit,“ říká jeden z nich.

Unipetrol: Normu plníme

V Benzině, která je součástí holdingu Unipetrol, změnu nechtěli příliš komentovat. „Benzina nabízí portfolio vysoce kvalitních pohonných hmot. V rámci sítě 339 čerpacích stanic zákazníkům nabízíme Natural 95, vysoce kvalitní palivo splňující normy ČSN EN 228, produkované v tuzemských rafineriích, kde součástí výroby je i aditivace k vylepšení některých parametrů paliva,“ řekl mluvčí Unipetrolu Mikuláš Duda.

Absenci aditiv řadový řidič pozná spíš u modernějších vozů, při častějších jízdách nebo při větším počtu najetých kilometrů.

Unipetrol

Mezi lidmi z branže se spekuluje o důvodech tohoto kroku Benziny. Jedním z nich může být snaha ušetřit. Desetník z litru za aditivaci není mnoho, ale u firem (včetně roky ztrátového Unipetrolu), které prodávají ročně desítky milionů litrů, jde o vítanou úsporu. Ostatně velká část menších pumpařských sítí prodává nevylepšený benzin i naftu tak, jak opustily rafinerie. Bez aditivace.

„Možná že aditivovaná paliva nepřinášejí tak velký užitek, jak velcí hráči tvrdí,“ reaguje Ivan Indráček, šéf SČS – Unie nezávislých petrolejářů.

ČTĚTE TAKÉ:

Unie sdružuje menší nezávislé prodejce. Podobný názor hájí i někteří diskutující na odborných motoristických webech. Společnost Shell naopak tvrdí, že jeho aditivovaný FuelSave ušetří litr z natankované nádrže. Jenže úsporu jednoho litru lze například u 50litrové nádrže těžko změřit.

Výhody aditivace potvrzuje i expert v oboru Vladimír Matějovský, který se palivy, jejich aditivací a vlivem na motory zabývá desítky let. „Jasně že jde o marketing velkých firem. Ten je ale potřebný k vysvětlení toho, že aditiva mají v palivech svůj význam. Ušetřené parametry laik většinou nepozná, jsou ale doložitelné laboratorně. Užitečnost aditiv je nyní o to větší, jelikož se do benzinu přidává podíl lihu. Jeho negativní vliv na motor umí aditiva eliminovat,“ uvedl Matějovský.

Odbyt benzinu v Česku klesá a o to víc firmy jako Shell, OMV nebo Agip investují do propagace a přesvědčování zákazníků o kvalitách takto vylepšeného paliva. Například Shell takto propaguje a s úspěchem prodává svůj 95oktanový FuelSave, OMV svůj Maxxmotion 95.

V Shellu tvrdí, že bez aditiv to dnes už nejde. „Velký důraz současných aditivačních balíčků se klade zejména na detergenci, respektive čisticí vlastnosti paliva, případně na viskozitu a další složky. Tato aditiva přispívají k dokonalejšímu načasování a spálení paliva,“ říká mluvčí českého zastoupení Shellu Petr Šindler.

Pumpa OMV

Benzina měla svoji Vervu 95, jejíž prodej ale nedávno omezila. Prodává dál vysokooktanovou Vervu 100, ale končí s vylepšenou aditivací u benzinu prodávaného pod klasickým názvem Natural 95.

V samotných rafineriích prochází benzin a nafta skutečně základní aditivací. Ale jen tak, aby vyrobený benzin splnil základní požadavky české normy.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat