V Česku podle ní takové posedy zatím vznikly jen ojediněle v některých soukromých lesích. Lesy ČR spravují téměř polovinu lesů v zemi. Po republice mají 36 obor, z toho ve 21 hospodaří ve vlastní režii.
„Chtěli jsme umožnit oborní lov za poplatek i myslivcům, kteří se na klasický posed sami nedostanou. O zvěř se pak postará jejich doprovod. Ošetří ji a dopraví do chladicího zařízení,“ uvedl metodik myslivosti a ochrany lesa z Lesů ČR Petr Smutný. Klasický posed je obvykle přístupný po žebříku, který často bývá dost strmý.
Dva posedy pro vozíčkáře lesníci nedávno zřídili v jihočeské oboře Sedlice v Lesní správě Vodňany. K jednom, který je v prudkém svahu, vybudovali nájezd z nedaleké cesty. Druhý bezbariérový posed zřídili z nevyužívaného skladu přístupného z lesní cesty.
Třetí posed pro vozíčkáře Lesy ČR chystají v oboře Roštejn v Lesní správě Telč, která chová daňky, divoká prasata a muflony. „Lovecky atraktivní vyvýšené místo vzdálené asi deset metrů od cesty už máme vytipované,“ uvedl tamní oborní hospodář Vladislav Soukup.
Posedy s nájezdy pro vozík se širšími vstupními dveřmi a větším vnitřkem budou moci využívat i ostatní poplatkoví lovci. „Hendikepovaní ale mají přednost, a pokud budou mít zájem, posedy pro ně postupně vybudujeme i v dalších oborách,“ uvedl Smutný.
Kromě obor má podnik pro výkon myslivosti zřízeno 971 honiteb. Z toho jich 235 provozuje ve vlastní režii a 736 jich na základě výběrových řízení pronajímá. V režijních honitbách je možný i poplatkový lov. Podle druhu lovené zvěře stojí roční povolenka k lovu 10 000 nebo 15 000 korun. V lovecké sezoně 2023/24 lovci v režijních honitbách ulovili přes 22 000 kusů zvěře jelení, srnčí, daňčí a mufloní.