Čtvrtek 23. září 2021, svátek má Berta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ekonomika

Lesy ČR vyhlásí obří tendr za pět miliard, zalesnit se má území větší než Praha

ilustrační snímek foto: Jana Pavlíčková, MF DNES

Státní podnik Lesy České republiky chce příští týden vyhlásit miliardový tendr 2022+ na lesní práce a prodej dřeva. Tendr bude rozdělen na 46 zakázek. Půjde v nich v následujících pěti letech o těžbu zhruba pěti milionů metrů krychlových dříví, práce za pět miliard korun a roční zalesnění asi 15 tisíc hektarů, řekla v pátek mluvčí podniku Eva Jouklová.
  19:54

Vítězné firmy by měly pro Lesy České republiky (LČR) pracovat od ledna 2022 do konce roku 2026. Celkově by tak měly zalesnit území, jež odpovídá zhruba 1,2násobku velikosti hlavního města. Podnik spravuje téměř polovinu lesů v zemi.

Tendry budou dvojího typu. Na 34 jednotkách budou lesnické firmy dělat těžbu dřeva, pěstební práce a vytěžené dřevo si budou i prodávat. 

České lesy opět rostou. Pomohly srážky i chladnější počasí

V lesní školce Národního parku Šumava jsou připraveny tisíce sazenic.

Na 12 jednotkách budou firmy dělat pouze pěstební práce, přičemž půjde o lokality na Moravě, kde už byla kalamita kůrovce. Tendr se bude týkat v souhrnu území o rozloze asi 200 tisíc hektarů, půjde tedy o necelou pětinu lesů spravovaných státním podnikem.

Na rozdíl od minulých dvou let nebude v tendru žádná zakázka, kde by firmy dělaly jen těžbu a pěstební práce, přičemž vytěžené dřevo by si prodávaly samy Lesy ČR. 

„Ve střednědobé strategii jsme deklarovali, že chceme ve vlastní režii obchodovat zhruba 25 procent objemu těženého dříví a tohoto čísla jsme již dosáhli,“ řekl k tomu generální ředitel LČR Josef Vojáček.

Tendr 2020+ zapadá do pětiletého systému soutěží, v němž se každý rok takzvaným senátním způsobem rozhoduje o hospodaření na zhruba pětině území. V tendrech nejsou zahrnuta území spravovaná lesními závody LČR.

Vítězem loňského tendru 2021+ pro léta 2021 až 2025 se stala těžařská firma Uniles z koncernu Agrofert. Z 29 soutěžených jednotek získala 12. Na druhém místě skončila s pěti podepsanými smlouvami firma Kloboucká lesní a na třetím se čtyřmi kontrakty firma Aclesia.

Autoři: ,

Talent funguje, když se nastartuje v mozku. Odemkněte ho, radí Jan Mühlfeit

Premium Dvaadvacet let pracoval ve firmě Microsoft po boku Billa Gatese. V byznysu se dostal na vrchol, ale také zažil strmý...

„Očkovat sa nechcu, je v tom sajrajt.“ Reportáž z obce, kde odmítají vakcínu

Premium Vyškovec je obec, kde se nejméně lidí z celé země nechalo očkovat proti koronaviru – jen necelých sedmnáct procent. V...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

Narodilo se vám miminko? Zahrajte si s Pampers o ubrousky New Baby
Narodilo se vám miminko? Zahrajte si s Pampers o ubrousky New Baby

Pampers New Baby jsou dětské vlhčené ubrousky určené pro citlivou pokožku, bez alkoholu, parfemace a s neutrálním pH. Jsou tak ideální od prvního...

Mohlo by vás zajímat