Korejci lety stopli v březnu 2020, už v průběhu února vlastní spojení na korejský poloostrov přerušily České aerolinie patřící do skupiny soukromé společnost Smartwings. Korean Air na znovuotevřenou linku nasadili Boeing 777-300ER pro 291 cestujících. Létat bude vždy v pondělí, ve středu a v pátek. Od června pak přibude i sobotní frekvence.
První spoj z Koreje, který na plochu letiště v Ruzyni dosedl v pondělí krátce po půl páté odpoledne byl prakticky vyprodaný. Podle Dennise Kim, tuzemského manažera asijského dopravce to znamená, že silná poptávka po cestě jak do Soulu, tak i do Prahy trvá.
První přímý let spojující obě metropole se uskutečnil v roce 2004. „Od roku 2004 Korean Air přepravil čtyři miliony cestujících,“ uvedl na dnešním inauguračním letu předseda představenstva Letiště Praha Jiří Pos. V předcovidovém období trasu využilo na 400 tisíc cestujících za rok. Linka rovněž pomohla k rozšíření skupiny korejských občanů, kteří v Česku žijí dlouhodobě. Nyní jich je kolem 2 800.
Kromě služeb přímého spojení do Asie pro české občany je pro spoj důležitý proud cestujících v opačném směru. Česká turistická centrála už proto začala s lákáním Korejců pro návštěvu Prahy prostřednictvím prezentací v největších korejských městech.
„Roadshow Discover Czechia jsme uspořádali od 10. do 17. ve čtyřech nejdůležitějších jihokorejských městech Daeg, Gwangj, Busan a Soul. Pro sedmnáct českých firem jsme připravili dva workshopy s korejskými partnery,“ uvedl ředitel CzechTourismu Jan Herget. Korejští turisté zatím v mixu návštěvníků Česka citelně chybí. Ve srovnání s předkrizovým obdobím jich do republiky loni přicestovala asi pětina.
Znovuobnovení linky má ale vliv i pro průmysl. „Pro ředitele velkých nadnárodních firem je důležité vědět, za jak dlouho se dostanou z Česka za rodinou, pokud v pátek po obědě skončí dříve,“ uvedl k znovuobnovení linky do Soulu ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš. Z korejských firem působících v Česku je možné zmínit například nošovického výrobce automobilů Hyundai.