Středa 17. července 2024, svátek má Martina
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

Zpožděné kufry zlomily šéfovi handlingu vaz. Situaci má řešit manažer Jarkovský

Jiří Jarkovský, nový člen představenstva společnosti Czech Airlines Handling foto: Letiště Praha

V představenstvu státní Czech Airlines Handling skončil jeho předseda Tomáš Svoboda. Jde o první personální důsledek problémů, do kterých se letiště dostalo se začátkem prázdnin, kdy se celkem 1 600 zavazadel nedostalo včas na místo určení. Kvůli potížím s odbavováním zavazadel vstoupil do stávkové pohotovosti i jeden ze čtyř odborových svazů působících na pražském letišti.
  15:30

Rezignaci Svobody oznámilo Letiště Praha v tiskové zprávě. Zároveň uvedlo, že místopředseda představenstva Michal Soukup zůstává na svém místě a od srpna vedení doplní krizový manažer, kterým bude někdejší člen vedení handlingu Jiří Jarkovský.

„Jiří Jarkovský bude ve své nové roli zejména pracovat s nepravidelnostmi provozu, se kterými se momentálně potýká většina evropských letišť, a to tak, aby na ně společnost Czech Airlines Handling dokázala včas reagovat a plánovat dle nich své personální kapacity,“ uvedlo letiště.

Jarkovský zastával pozici člena představenstva Czech Airlines Handling před deseti roky; následně odešel do jiné státem vlastněné společnosti, opravny kolejových vozidel ze skupiny Českých drah DPOV.

„Věřím, že se nám podaří předcházet situacím, které se staly v posledních dnech na pražském letišti. V současné chvíli bude mojí prioritou rychlá revize již přijatých operativních opatření a nastavení odbavovacích postupů tak, aby se eliminovalo opakování podobné situace,“ doplnil Jarkovský.

Podle Letiště Praha vznikly problémy s odbavením zavazadel poté, co náporu letadel přestaly stačit možnosti leteckých dispečerů v některých evropských zemích a letadla začala nabírat zpoždění. Na pražské letiště kvůli tomu v jeden okamžik dorazilo 28 letadel místo předpokládaných sedmnácti.

Aby se zpoždění dále neprotahovala, rozhodlo vedení letiště o mimořádném kroku v podobě vypravování letů bez bagáže s tím, že kufry za cestujícími dorazí později. Kritická byla situace i na příletech, kdy lidé na vydání zavazadel čekali i několik hodin.