Středa 4. října 2023, svátek má František
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Letiště Praha nakoupilo pozemky pro rozvoj infrastruktury za téměř dvě miliardy korun

Ekonomika

  10:51
Praha - Letiště Praha koupí u ruzyňského letiště pozemky za 1,59 miliardy korun. Jde o 42,5 hektaru, které dosud vlastní státní podnik Správa Letiště Praha. Informoval o tom v úterý server Zdopravy.cz, potvrdilo to pražské letiště. Transakci ještě musí schválit vláda.

Letiště Václava Havla v Praze. foto: wikimedia

Server vychází z materiálu ministerstva financí, který resort nyní poslal do připomínkového řízení. Podle dokumentu je účetní hodnota kupovaných pozemků 590,99 milionu korun. Kupní cena je pro pražské letiště ovšem výrazně vyšší, znalci ze společnosti Deloitte Advisory pozemky ocenili na 1,59 miliardy korun.

Letiště Praha přesune do konce srpna část odbavení z prvního terminálu na druhý kvůli rekonstrukci techniky

Pozemky jsou v areálu pražského letiště a v jeho těsné blízkosti. „Zpravidla tvoří jednotlivé enklávy mezi jinými pozemky, které jsou majetkem akciové společnosti Letiště Praha. Tyto pozemky jsou trvale využívány pro činnost mezinárodního Letiště Václava Havla Praha a jsou nezbytné pro současnou letištní infrastrukturu. Dále mají také klíčový význam nejen pro komerční aktivity Letiště Praha, ale i pro plánovaný rozvoj letiště a jeho infrastruktury,“ uvedlo ministerstvo financí v důvodové zprávě.

Podle mluvčího letiště Romana Pacvoně je Letiště Praha na převod pozemků připraveno a peníze pro nákup pozemků má vyhrazeny.

Potřebuje Praha další mezinárodní letiště?

Pražské letiště je na hraně své kapacity, loni odbavilo rekordních 17,8 milionu cestujících, chystá proto výrazné rozšiřování infrastruktury. Jde mimo jiné o stavbu nové paralelní dráhy, rozšíření Terminálu 2 či stavbu pojezdové dráhy, která bude fungovat jako odbočka z hlavní přistávací a vzletové dráhy.

Správa Letiště Praha je stoprocentně vlastněná státem a jejím zřizovatelem je ministerstvo financí. Podle výroční zprávy z roku 2018 vlastní pozemky v účetní hodnotě 707 milionů korun. Hlavním zdrojem příjmů je pronájem pozemků, zisk podniku v témže roce činil 53 milionů korun.

Autor: