Středa 17. července 2024, svátek má Martina
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

Nenaložené kufry, teď stávka na obzoru. Pražské letiště má další problém

Cestující na Letišti Václava Havla v Praze (3. července 2024) foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Odborový svaz pozemní a letecké dopravy (OSPLD), který působí na pražském Letišti Václava Havla, vyhlásil stávkovou pohotovost. Podle místopředsedy svazu Marka Sedláka platí od pondělí do odvolání nebo do případného přechodu na jinou formu protestu. Důvodem protestu má být dlouhodobé neodborné vedení ruzyňského letiště v personální oblasti a řízení lidských zdrojů.
  15:24

Personální situace je na letišti podle Sedláka špatná dlouhodobě. „Dlouhodobě je podceňován počet zaměstnanců, vedení letiště se spoléhá na přesčasy,“ uvedl. Svaz o podmínkách zaměstnanců s vedením letiště jednal už 12. dubna, zvyšovat mzdy podle Sedláka pražské letiště během roku nemůže. Letos nebyla na rozdíl od předchozích let stanovena mimo jiné letní odměna, zmínil.

„S odborovými organizacemi, které jsou na letišti čtyři, pravidelně jednáme. Aktuálním požadavkům OSPLD se budeme věnovat na mimořádném jednání,“ řekla tisková mluvčí Letiště Praha Klára Divíšková. Letiště Praha podle informací na svém webu zaměstnává přibližně 2 700 lidí. OSPLD je největší ze čtyř odborových organizací sdružujících zaměstnance ruzyňského letiště a podle Sedláka sdružuje přibližně 400 z nich.

Požadavek na stávkovou pohotovost podle něj vzešel od různých zaměstnanců napříč letištěm. „Jde o údržbářské profese i profese, ve kterých jsou lidé v přímém kontaktu s cestujícími,“ uvedl.

Situace se vystupňovala minulý týden

Situace se podle něj vystupňovala minulý týden, kdy dceřiná společnost Czech Airlines Handling neměla dostatek zaměstnanců nakládky a vykládky zavazadel, kteří by pokryli provozní špičku v důsledku velkým zpožděním letadel způsobeným evropským řízením letového provozu Eurocontrol. V neděli 30. června a na začátku minulého týdne tak odletělo devět letadel bez kufrů. Zpožďoval se také výdej zavazadel. „Situace kolem handlingu se dotkla i dalších zaměstnanců letiště,“ dodal Sedlák. Zaměstnance Czech Airlines Handling OSPLD nesdružuje.

Zaměstnanci letiště po vedení například požadují, aby zajistilo jejich bezpečnost tak, aby je při práci nenapadaly třetí osoby. Mezi dalšími požadavky je například zajištění povinných přestávek, přestávek na návštěvu toalety nebo možnost běžného občerstvení při práci i v exponovaných letních měsících. Svaz také apeluje na zvýšení finančního ohodnocení práce ve ztížených podmínkách, zejména v provozních špičkách.

„Letecká dopravní obslužnost, která je vnímána jako samozřejmost, nemůže fungovat bez společnosti, která je personálně stabilní a zároveň bez spokojených, motivovaných, dostatečně ohodnocených a odpočinutých zaměstnanců,“ uvedl svaz v oznámení. Požadavky zaměstnanců podle Sedláka svaz zaměstnavateli předloží v úterý.

Zaměstnanci sdružení v odborovém svazu také v oznámení o vyhlášení stávkové pohotovosti požadují dodržování zákonného pracovního volna i období mimořádných situací, zajištění dostatečného počtu zaměstnanců a rozvrh práce alespoň 14 dní předem.

Autoři: ,

Sex je jako chipsy. Chcete ho, dáte si ho a akorát vás bolí břicho
Sex je jako chipsy. Chcete ho, dáte si ho a akorát vás bolí břicho

Alespoň to říká Marek Cinko, sochař, který prošel různými profesemi. Byl počítačovým grafikem, prodavačem, tesařem a tantra masérem. Právě při...