Neděle 14. července 2024, svátek má Karolína
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

Nejlepší letiště pro rok 2024 má Katar, Ruzyně se do top 100 nedostala

Letiště Hamad se stalo vítězem pro rok 2024. (10. dubna 2023) foto: Profimedia.cz

Titul pro nejlepší letiště světa si pro letošní rok odneslo mezinárodní letiště Hamad v katarském Dauhá. Na druhou příčku odsunulo svého dlouholetého rivala, Changi v Singapuru. Evropu zastupují v první desítce pouze Mnichov, Curych nebo Paříž. Takové jsou výsledky aktuálního žebříčku, který pravidelně sestavuje společnost Skytrex.
  20:00

Katarské letiště Hamad získalo v průzkumu Skytrax World Airport Awards 2024 cenný skalp. Singapur totiž v průzkumu sestavovaném na základě spokojenosti cestujících zvítězil už dvanáctkrát.

„Letos Hamad slaví významný desátý rok své činnosti a jsme opravdu poctěni, že nás cestující již potřetí zvolili nejlepším letištěm na světě,“ ocenil výsledek generální ředitel skupiny Qatar Airways Badr Al Meer.

Třetí místo obsadil soulský Inčchon, který se může chlubit oceněním nejpřívětivější letiště pro rodiny s dětmi pro rok 2024. Čtvrté a páté místo pak obsadila tokijská dvojčata Haneda a Narita.

Výrazně si v žebříčku polepšilo letiště v Hongkongu, které poskočilo o 22 pozic na jedenácté místo poté, co se město postupně zotavilo z dopadů koronavirové pandemie a počet cestujících vzrostl.

Americká letiště se na předních příčkách neumístila. Nejvýše umístěné letiště Seattle-Tacoma se proti minulému roku propadlo o šest míst na 24. příčku.

Evropa se udržela v top 10

V první desítce se objevila ještě letiště Paříž Charles de Gaulle, Mnichov, Curych a Istanbul. Pražské letiště Václava Havla se mezi vyhlašovanou nejlepší stovkou neumístilo, střední Evropu hájil nejlépe osmý Mnichov, z okolních zemí bodovala ještě třináctá Vídeň. Mezinárodní letiště Ference Liszta v Budapešti se pak může chlubit titulem nejlepší letiště ve východní Evropě, celkově skončilo na 77. pozici.

Newyorské letiště Johna F. Kennedyho se propadlo o pět míst na 93. pozici, letiště LaGuardia se naopak vyšplhalo z 57. na 33. místo. Nejlépe hodnoceným australským letištěm zůstalo Melbourne, stabilně na devatenáctém místě.

Londýnské letiště Heathrow poskočilo o jedno místo na 21. pozici, zatímco letiště Gatwick si polepšilo o sedm míst na 48. pozici. Největším skokanem je japonské letiště Okinawa, polepšilo si ze 199. místa na 91. příčku.

Průzkum hodnotí zkušenosti cestujících s různými letištními službami a zohledňuje například i přístup na letiště, vstřícnost letištního personálu či trasy a označení terminálů. Svůj první globální průzkum spokojenosti zákazníků letišť zahájil Skytrax v roce 1999, v roce 2024 tak průzkum slaví 25. výročí.

Autor: