Sobota 22. ledna 2022, svátek má Slavomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Léto nepomohlo, prodej piva dál klesá. V jeho pití ale Češi stále vedou

Ekonomika

  16:35
PRAHA - Trh s pivem dalším rokem padá. Česko se podle názoru pivovarníků nikdy nevrátí k dřívější spotřebě 160 litrů na hlavu. Oproti loňskému roku ztrácí tuzemské pivovary v odbytu desítky tisíc hektolitrů. V prvních osm měsících se proti loňskému slabému roku trh propadl o jedno procento.

Pivo. Ilustrační foto. foto: Shutterstock

Největší ranou pro pivovary byl červenec a srpen, kdy prodeje meziročně klesly o šest, respektive jedenáct procent. Na rozdíl od loňského roku klesá podle nejnovějších údajů Českého svazu pivovarů a sladoven nejen prodej na domácím trhu, ale o jedno procento i export.

Prodeje v Česku, a tedy i průměrná spotřeba na hlavu, tak v tomto roce pokračují v negativním trendu.

Loni sice celková produkce všech pivovarů meziročně vzrostla o 0,6 procenta na 19 milionů hektolitrů, ale to jen díky tehdejšímu výraznému zvýšení exportu. Na domácí půdě se naopak prodej loni snížil o 1,1 procenta.

ČTĚTE TAKÉ:

 Rok 2013 totiž u nás poznamenaly z velké části záplavy, které na začátku léta vyřadily z provozu na dlouhou dobu část zásobovacích tras i provoz některých prodejen.

Tříprocentní nárůst prodeje piv v letošním prvním pololetí tedy nelze považovat za úspěch. Pro propad v posledních dvou prázdninových měsících ale nemají zástupci svazu jasné vysvětlení.

„Zásadním vlivem je změna životního stylu, hodně lidí přechází k různým míchaným drinkům nebo na nealko pití,“ říká předseda svazu František Šámal.

Klesající světový lídr

Tenhle trend platí dlouhodobě a je podle něj téměř jisté, že Česko se už nikdy nevrátí k průměrné spotřebě kolem 160 litrů na hlavu z roku 2003. Loni průměrný Čech vypil 144 litrů piva a přestože je Česko v tomto srovnání stále světovým lídrem, bude spotřeba dál klesat.

Dalším viníkem prázdninového poklesu je prý počasí. V červenci teplejší, než by údajně bylo zdrávo (v tropických dnech lidé pijí spíš nealko), a v srpnu naopak abnormálně chladné.

Šámal tvrdí, že většina pivovarů kopíruje celkový trend na trhu. Oslovené pivovary se však k horším výsledkům příliš nehlásí.

PSALI JSME:

„Pivo je nápoj, jehož konzumace podléhá sezonním vlivům, jako je počasí, které v prázdninových měsících nebylo ideální. To se bezesporu projevilo i na objemech prodeje na trhu,“ připouští Jiří Hauptmann, mluvčí skupiny Heineken, do které u nás patří značky jako je Starobrno, Krušovice nebo Zlatopramen.

„My rosteme o něco rychleji než trh a podobný trend monitorujeme i během uplynulých letních měsíců,“ tvrdí mluvčí Plzeňského Prazdroje Kateřina Krásová. Prazdroj však nemluví o klasickém pivu, ale vyzdvihuje hlavně prodej nealkoholických ochucených piv a cideru Kingswood, který se do pivní kategorie nepočítá.

Spokojený Bernard

V Budvaru přiznávají, že „hlavně v srpnu došlo k velkému propadu spotřeby piva v sezonních provozovnách“, ale podle mluvčího Petra Samce jsou průběžné obchodní výsledky národního podniku lepší než loni, tržby vzrostly o sedm procent.

Konkrétními výsledky o objemu prodaného piva se naopak neváhají pochlubit pivovary, kterým se i přes negativní trendy i nepříznivé počasí daří.

Třeba humpolecký Bernard, který ročně vyrobí přes 200 tisíc hektolitrů, zvýšil za prvních osm letošních měsíců prodej o 11 procent a export podle spolumajitele pivovaru Stanislava Bernarda vzrostl až o 40 procent.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Mohlo by vás zajímat