Čtvrtek 18. července 2024, svátek má Drahomíra
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Letošní prodejní hit? Čtečky a e-knihy

Ekonomika

  10:37
PRAHA - Poptávka po čtečkách knih i po samotných knihách v elektronické podobě letos rychle roste. Zájem Čechů o e-knihy stoupl v prvním prázdninovém měsíci meziročně o 43 procent, vyplývá to z údajů internetového srovnávače Heureka.cz.
Čtečka (ilustrační foto)

Čtečka (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Prodej čteček se v červenci zvýšil o pětinu. E-knihy se na tuzemských prodejích knih podílejí už jedním procentem. Češi si do čteček stahují hlavně fantasy a detektivky.

Internetový obchod CZC.CZ prodal za letošní první polovinu roku dvakrát tolik elektronických čteček než za celý loňský rok dohromady. "Tento trend se přitom nezastavuje - měsíčně prodáme několik set čteček a prodeje stále rostou," řekl marketingový ředitel e-shopu Marek Šalanda.

ČTĚTE TAKÉ:

V prodejích podle něj s velkým náskokem vedou modely Kindle od Amazonu. Zájem je také o čtečky značek Prestigio, Sony nebo PocketBook, ale pozice průkopníka z Amazonu je zatím neotřesitelná.

Nejprodávanějšími elektronickými knihami na serveru Palmknihy.cz, který je největším distributorem e-knih v ČR, jsou letos díly kriminální série Jo Nesboa Spasitel a Pentagram. O prázdninách se do čela žebříčku probojoval román M.T.Majara Hot Boys a Fakt hustej nářez od Františka Kotlety.

Celkově nejúspěšnějším knižním žánrem mezi zájemci o e-knihy v češtině patří fantasy a detektivky. Zatímco ve druhém kvartále minulého roku portál prodal 900 e-knih v češtině, letos to ve stejném období bylo již 10.500. Průměrná cena elektronického titulu se v posledních měsících ustálila kolem 150 Kč.

Nejprodávanější e-knihy v roce 2012

1) J. Nesbo - Spasitel

2) J. Nesbo - Pentagram

3) J. Nesbo - Nemesis

4) M. Chown - Kvantová teorie nikoho nezabije

5) J. Nesbo - Lovci hlav

6) S. Larsson - Muži, kteří nenávidí ženy

7) S. Larsson - Dívka, která kopla do vosího hnízda

8) M. Žamboch - Živí a mrtví

9) S. Larsson - Dívka, která si hrála s ohněm

10) R. Khoury - Spása templářů

zdroj: Palmknihy.cz

Za rostoucím zájmem o elektronické čtečky stojí i pokles jejich cen. Průměrná cena čtečky je nyní o třetinu nižší než loni. Podle údajů Heureky se snížila na 3049 Kč, průměrná cena e-knihy je pak 169 Kč.

Zatímco ještě loni byly čtečky spíše záležitostí nadšenců, nyní se podle prodejců dostávají do povědomí širší veřejnosti. Výrazně se také zlepšila dostupnost českých elektronických knih, samy čtečky jsou levnější a jejich sortiment se stále rozšiřuje.

"Elektronické knihy se postupně dostávají ke slovu i u nás. V USA již v loňském roce patřilo e-knihám dvacet procent knižního trhu. U nás předpokládáme podobný vývoj v roce 2015, kdy by měly prodeje e-knih tvořit patnáct procent českého knižního trhu, v oblasti beletrie pro dospělé pak polovinu," uvedl ředitel společnosti Palmknihy Jiří Vlček.

V nabídce tuzemských elektronických knihkupectví je už několik tisíc titulů. Celkově v loňském roce patřilo e-knihám jen 0,03 procenta českého knižního trhu, letos je to podle Vlčka už jedno procento.

Autoři: ,

Kompletní péče o pleť v jedné tyčince? Podle Manufaktury to jde
Kompletní péče o pleť v jedné tyčince? Podle Manufaktury to jde

Na cestách může být péče o pleť a pokožku náročná. Abyste s sebou nemusela neustále nosit denní a noční krém, sérum, balzám či masku, přišla...