Pátek 22. října 2021, svátek má Sabina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

První let nad Evropou zakončil 'uhlíkový' Boeing 787 v Praze

Ekonomika

  11:33aktualizováno  11:39
PRAHA - Fanoušci aviatické techniky se dočkali. Na pražském Letišti Václava Havla poprvé přistál nejmodernější dopravní letoun Boeing 787 Dreamliner. Stroj polských aerolinií LOT na pražské letiště dosedl s mírným zpožděním asi v 9:15 a záhy se vrátil zpět do Varšavy. Podívejte se.

Společnost LOT koupila osm Dreamlinerů. Pět letadel zaujme do března svá místa na pravidelných linkách, kde nahradí starší stroje Boeing 767. foto: MAFRA – Michal Růžička

Páteční let byl vůbec prvním tohoto typu letadla po Evropě. Brzy Dreamliner navštíví kromě Prahy ještě Vídeň, Mnichov, Frankfurt, Hannover, Kyjev, Budapešť a Brusel. Do budoucna by ale Dreamlinery měly létat na dlouhé vzdálenosti.

Fanoušky letecké dopravy neodradilo ani mrazivé počasí.

Fanoušky letecké dopravy neodradilo ani mrazivé počasí.

"Jako letiště jsme technicky připraveni. Tento Boeing je rozměrů menších než ta největší dopravní letadla, která tady přistávají, jako je například Boeing 777 - 300, jsme plně certifikováni i pro přistání Airbusu 380," uvedl Stanislav Zeman, ředitel obchodu a marketingu letiště.

Letový řád

Do Prahy bude tento typ létat denně do 22. prosince. Poté Dreamliner přiletí 28. prosince, 2., 11., 12. a 14. ledna. V ostrém provozu budou Dreamlinery létat například do New Yorku, Toronta, Chicaga a Pekingu. První zaoceánský let se uskuteční 16. ledna na lince Varšava - Chicago.

Společnost LOT koupila osm Dreamlinerů. Pět letadel zaujme do března svá místa na pravidelných linkách, kde nahradí starší stroje Boeing 767. Další tři stroje posílí polskou leteckou flotilu v průběhu let 2014 a 2015.

LOT mezi Prahou a Varšavou nyní využívá brazilská letadla Embraer řady 170 pro zhruba 70 cestujících. Společnost jich v průměru přepraví přibližně polovinu, což měsíčně odpovídá 7000 cestujících, uvedlo české zastoupení polského dopravce.

Kromě polských aerolinií mezi oběma městy pravidelně létá národní dopravce ČSA. Letoun Dreamliner má objednaný také další tuzemská společnost – Travel Service, která by první stroj měla dostat příští rok.

Vzácný letoun z uhlíkových vláken

Interiér boeingu 787 Dreamliner

Interiér boeingu 787 Dreamliner

Boeing 787 se od dřívějších modelů liší především tím, že tradiční kovové materiály jsou v konstrukci do značné míry nahrazeny uhlíkovými vlákny. Je prvním ze strojů střední velikosti, který je schopen létat na velké vzdálenosti, dolet má až 15 200 kilometrů. Délka trupu je 57 metrů, rozpětí křídel 60 metrů. Na palubu se vejde až 330 pasažérů.

Podle původních předpokladů Boeingu měly stroje po světě létat už od roku 2008, jejich dodávky aerolinkám se ale zpožďovaly. Nyní jsou tak na nebi stále vzácností, v provozu jsou zhruba tři desítky Dreamlinerů, na evropských linkách dosud žádný.

Autoři: ,

Syndrom Petra Pana. Proč někteří muži nikdy nedospějí a žijí jako paraziti

Premium V každém chlapovi zůstává kousek kluka, ale musí to být právě jen ten kousek. Pokud muž nechce vyrůst a převzít...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

RATAJE NAD SÁZAVOU - DŮM 5+1
RATAJE NAD SÁZAVOU - DŮM 5+1

Na Výsluní, Rataje nad Sázavou, okres Kutná Hora
4 999 000 Kč

Mohlo by vás zajímat