Pondělí 24. ledna 2022, svátek má Milena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Lety do USA výrazně zlevní

Ekonomika

  14:31
BRUSEL - Přes Atlantik bude moci od konce března příštího roku létat více aerolinií. Ministři dopravy EU totiž jednohlasně schválili dohodu o takzvaném otevřeném nebi, kterou již dříve přijaly Spojené státy.

Letadlo společnosti British Airways foto: Reprofoto

Ministři na návrh Velké Británie, která jako jediná proti tzv. otevřenému nebi vystupovala, odložili otevření trhu transatlantických letů o pět měsíců. Až dosud se totiž počítalo s tím, že v případě schválení bude dohoda platit už od letošního října.

Dohoda má umožnit aeroliniím z Evropy létat z jakéhokoli města EU do jakéhokoli bodu v USA a naopak. Očekává se, že díky ní zlevní letenky, zvýší se počet přepravených cestujících a vznikne až 80.000 nových pracovních míst.

Proti dohodě se otevřeně bouřila pouze Británie. Britové měli námitky především vůči tomu, že Spojené státy i nadále omezují vstup evropských investorů do amerických leteckých společností. Washington se totiž stále nevzdal pravidla, že zahraniční investor nesmí v amerických aeroliniích vlastnit více než čtvrtinu hlasovacích práv.

Proti dohodě vystupovaly i britské aerolinie. Ve chvíli, kdy začne otevřené nebe fungovat, totiž ztratí společnosti British Airways a Virgin Atlantic, které mají například na londýnském letišti Heathrow prakticky monopol na transatlantické lety, svoje výsadní postavení. V současnosti smí z Heathrow přes oceán létat právě jen tyto dvě britské společnosti a americké aerolinie United Airlines a American Airlines.

Autoři: ,

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Mohlo by vás zajímat