Pátek 29. září 2023, svátek má Michal
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Levicový Senát nepřekvapil, smetl zvýšení DPH

Ekonomika

  12:50aktualizováno  13:13
PRAHA - Senát dnes hlasy především levice zamítl vládní návrh na zvýšení dolní sazby daně z přidané hodnoty od příštího roku na 14 procent. Novelu nyní dostanou zpět poslanci.

Pokud budou chtít Senát přehlasovat, budou potřebovat přinejmenším 101 hlasů. Peníze vybrané navíc chce vláda použít na rozjezd důchodové reformy. Zvýšení daně zdraží například potraviny.

Tím, že se snížená sazba DPH zvedne z 10 na 14 procent, podraží potraviny, léky, MHD, teplo, voda, knihy nebo tisk. Podle ekonomů to státnímu rozpočtu moc nepomůže.

VÍCE O ZVÝŠENÍ DPH:

"Každé zvýšení daní ekonomiku brzdí, DPH patří mezi daně, které ji brzdí méně než třeba daň z příjmu, ale samozřejmě ji zpomalí. Nejvíce to postihne například stavebnictví," myslí si Markéta Šichtařová z Next Finance. Státní pokladně by to mělo přinést asi 22 až 24 miliard korun. O rok později se obě sazby DPH sjednotí na 17,5 procenta.

Proti byli i lidovci

Pro zamítnutí hlasovali sociální demokraté, komunisté, nezařazení, ale ilidovci Jiří Čunek a Petr Pithart. Koaliční senátoři naopak chtěli návrh schválit, jejich hlasy ale nestačily.

Vládní předlohu dostanou zpět poslanci, kteří o ní budou muset hlasovat znovu, a to zřejmě již na své říjnové schůzi. Zatímco v Senátu má většinu opoziční ČSSD, která se zvýšením daně nesouhlasí, ve sněmovně má převahu vládní koalice.

Ministr financí Miroslav Kalousek senátorům dnes řekl, že návrh má pomoci k zajištění dlouhodobé finanční stability důchodového systému. Senátory ujistil, že zhruba 22 miliard korun, které má zvýšení daně vynést, půjde výlučně na krytí schodku na důchodovém účtu. Případné přebytky pak skončí na zvláštním účtu finančních aktiv.

Senátory informoval také o tom, že sněmovna projednává novelu zákona o zrušení Fondu národního majetku, která má také posílit důchodový účet. Počítá s tím, že se do něj budou zapojovat dividendy ze státem ovládaných společností.

Kalousek nakonec požádal senátory o podporu zákona, i když, jak řekl, je si předem vědom, jak to dopadne. Levice, která má v Senátu většinu, ale návrh zkritizovala a prosadila zamítnutí. Předseda senátního hospodářského výboru Jan Hajda (ČSSD) kromě jiného odmítl argument, že dopad zvýšení daně nebude závažný. Naopak podle něj bude mít velký dopad na domácnosti i podniky, a to spolu s očekávaným růstem energií.

Také to podle něj povede k přesunu nákupů v zahraničí nebo k nákupu levnějších potravin. Jak řekl, už nyní hodnotí obchodní řetězce Českou republiku jako "odpadní žumpu v Evropě". Navíc se domnívá, že současný výběr daní v tuzemsku není na dobré úrovni.

Rozpaky však vyjádřil i senátor vládní ODS Petr Pakosta. Podle něj existuje nebezpečí, že lidé z příhraničních oblastí budou po zvýšení daně jezdit nakupovat na druhou stranu hranice. Daně by tak skončily například v Rakousku nebo Německu.

Změnu v sazbách kritizuje nejen parlamentní opozice. Například představitelé družstevních prodejen se obávají, že zvýšení daně přinese zánik stovkám jejich obchodů, které budou muset kvůli vyšší dani zdražit.

Ozývají se i knihkupci. Proti zdražení knih v důsledku zvýšení sazby daně protestovalo v červnu několik stovek lidí.

Autoři: ,

Jak ušetřit při nákupu Pampers plenek? Povíme vám, jak dostat zpět část svých peněz
Jak ušetřit při nákupu Pampers plenek? Povíme vám, jak dostat zpět část svých peněz

Řekněme si to na rovinu – za plenky pro ty naše miláčky vydáme za rok z peněženky víc než dříve za kabelky. Zvlášť, když pro ně chceme ty nejlepší...