Neděle 14. července 2024, svátek má Karolína
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Sháníte levné letenky? Zapomeňte na odlet z Prahy, zkuste Budapešť

USA

  6:00
PRAHA - Kde koupit nejlevnější letenku po Evropě? V Praze spíš neuspějete. Nízkonákladové aerolinky nebízejí nejlepší ceny převážně na svých hlavních dopravních uzlech, mezi které česká metropole nepatří.

Letiště (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Maďarská nízkonákladová letecká společnost Wizz Air nabízí let z Prahy do šesti evropských metropolí, pokud ale cestující zvolí odlet z Budapešti, výběr se rozšíří na několik desítek. I ceny jsou v mnohých případech výhodnější. Důvodem je, že Budapešť patří mezi hlavní dopravní uzly aerolinky.

ČTĚTE TAKÉ:

„Všeobecně lze říct, že nejlevnější lety po Evropě nízkonákladové aerolinie nabízí zejména ze svých hlavních dopravních uzlů, tedy v současnosti zejména z Bruselu, Budapešti, Milána a Londýna,“ tvrdí Tomáš Rundt ze serveru JaknaLetenky.cz.

Levné letenky z Prahy se tak dají koupit převážně u pravidelných tras, které „low-cost“ aerolinky používají. „Často velmi výhodně bývají konkrétními aeroliniemi nabízeny určité trasy, mezi ně patří například linky Praha - Benátky, nebo Praha - Milán (Bergamo),“ dodává Rundt.

Před rokem udělal server Aletenky.cz průzkum, z něhož vyplývá, že Letiště Václava Havla patří mezi nejdražší v Evropě (více čtěte ZDE). To je také jedním z důvodu, proč na něj nízkonákladové aerolinky tolik nelétají.

Levné letenky díky chybě

Letenky do USA z Evropy se dají také najít za skvělé ceny, ale kvůli jiným faktorům. „Ty nejlevnější tarify vznikají chybně vypočtenou slevou, nebo opomenutím připočtení některého z příplatků - typicky palivového. Jedná se tedy o takzvané chybové tarify,“ popisuje Rundt. Z Prahy se dá do zámoří letět i za 10 tisíc korun. Naši severní sousedé jsou na tom trochu lépe.

Letenky koupené ve Varšavě ve správný čas vyjdou někdy i na něco málo přes 8 tisíc. Pokud se podchytí ten správný okamžik, mohou odpadnout i náklady na dopravu do polského hlavního města. Autobusový dopravce Polskibus občas nabízí akce, kdy jednosměrná jízdenka stojí pouze 6 korun.

Kdy koupit levnou letenku jde říct jen těžko. Zaručené tipy neexistují. „Kdy nakupovat? Když je výhodná letenka k mání. Rady jako kupujte letenky s předstihem tří měsíců, v dubnu a podobně, jsou vařením z vody,“ míní Rundt. Vyplatí se proto sledovat různé servery, které se na vyhledávání levných tarifů přímo specializují.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!