Pondělí 25. října 2021, svátek má Beáta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Levný prodej podílu v OKD se může vymstít, varovali Sobotku poradci

Ekonomika

  6:00
PRAHA - Neprodávejte státní podíl za hubičku, může se to vymstít. Varování s tímto obsahem opakovaně sepsali poradci, které si stát najal při privatizaci menšinového podílu Ostravsko-karvinských dolů (OKD) v první půli minulého desetiletí.

Český premiér Bohuslav Sobotka. foto: ČTK

Vyplývá to z obžaloby dvou bývalých státních úředníků a jednoho znalce, kteří měli právě při této privatizaci způsobit státu škodu 5,7 miliardy korun.

O pochybnostech právníků z advokátní kanceláře Allen & Overy, které si najal dnes již neexistující Fond národního majetku, spravující tehdy 46procentní státní podíl v OKD, dobře věděl i tehdejší ministr financí a současný premiér Bohuslav Sobotka. Přesto na základě jím předložených materiálů vláda schválila prodej důlní společnosti Karbon Invest uhlobaronů Viktora Koláčka a Petra Otavy – ve finále za 4,1 miliardy korun.

Dále ve středečních LN najdete:

  • Pražané žijí déle. Ale jsou nemocnější

Nezdravý životní styl, sedavé zaměstnání, špatné ovzduší, ale i vysoká koncentrace zdravotních služeb. To jsou hlavní příčiny toho, proč si Pražané častěji než zbytek republiky vyslechnou od lékaře, že jsou nemocní.

  • Sblíží Obamu a Putina boj s džihádisty?

Rusko by se mohlo zapojit do bombardování pozic Islámského státu. Pozemní invazi ale Putinův režim neplánuje.

  • SERIÁL MEDICÍNA: Čínské bylinky z rukou lékaře

Tisíce českých lékařů praktikují „alternativní“ medicínu, u které však obvykle chybí vědecké důkazy o její účinnosti. Přesto mají v ordinacích plno.

Syndrom Petra Pana. Proč někteří muži nikdy nedospějí a žijí jako paraziti

Premium V každém chlapovi zůstává kousek kluka, ale musí to být právě jen ten kousek. Pokud muž nechce vyrůst a převzít...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...