Pátek 7. října 2022, svátek má Justýna
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Lex Antibabiš? Ministerstvo zváží zákaz křížení vlastnictví médií

Média

  16:11
PRAHA - Koncentraci vlastnictví médií nevyřeší jen novela o rozhlasovém a televizním vysílání. Shodla se na tom v úterý řada účastníků odborné debaty zástupců médií a právníků s politiky, kterou uspořádal senátní kulturní výbor. „Zvažujeme zákaz křížení vlastnictví médií,“ řekla v senátu náměstkyně ministra kultury Kateřina Kalistová (ČSSD).

Šéf hnutí ANO Andrej Babiš. foto:  Dan Materna, MAFRA

„Já bych ten návrh, který předložíme jako expertní, chtěla poslat ještě jednotlivým koaličním stranám, aby se k tomu vyjádřily,“ citoval Kalistovou server iDNES.cz. Zákaz křížení je však podle ní jen jednou z možností, jak by bylo možné český mediální trh do budoucna regulovat. Pojmem křížení je myšleno vlastnictví různých médií jako jsou například tištěné noviny a časopisy a zároveň televize nebo rádia.

Chystaná novela má podle náměstkyně posílit také možnost kontroly vlastnické struktury médií a upravit systém poskytování a odebírání vysílacích licencí. Nebude moci řešit současné rozložení vlastnictví médií, upozornila. „Nemůžeme vyvlastňovat licence,“ dodala.

„Velmi krotký“ návrh

Iniciativa vznikla mimo jiné v souvislosti s mediálními aktivitami vicepremiéra, ministra financí a předsedy ANO Andreje Babiše, který jako majitel Agrofertu vlastní jedny z největších médií v zemi včetně Mladé fronty Dnes, Lidových novin či Rádia Impuls. Pokud by zákonodárci návrh ministerstva kultury schválili, nemohl by Babiš koupit žádnou celoplošnou televizi.

Nevědí, s kým mají tu čest, stěžoval si Babiš na LN. Pak se omluvil

Zakladatelka iniciativy Svobodu médiím Hana Marvanová však návrh novely označuje jako „velmi krotký“. 

Ve shodě s dalšími aktéry debaty Marvanová upozornila na nebezpečí, že média vlastněná skupinami o nich nebudou podávat objektivní informace a že poslouží jim k posilování ekonomického nebo politického vlivu. Podle Marvanové by bylo proto třeba upravit také zákony o politických stranách, o volbách a především o střetu zájmů.

Měl by média vlastnit člen parlament?

To podpořili například organizátor debaty Jiří Šesták, Michael Fleischmann z Asociace provozovatelů soukromého vysílání nebo Václav Štětka z Institutu komunikačních studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy, který se podílí na evropském projektu monitorování mediální plurality. Výsledky výzkumu mají být hotovy letos na podzim, uvedl Štětka.

Zájem o média roste. Lidé jejich sledováním stráví třetinu dne

Také analytik Hospodářských novin Jindřich Šídlo hovořil o změně zákona o střetu zájmů. Podle něj by ale bylo třeba najít shodu na tom, zda by média nesměl vlastnit člen Parlamentu, nebo už kandidát na politickou funkci, a novelu pak „protlačit proti Andreji Babišovi“.

Vydavatel a šéfredaktor serveru Echo24.cz Dalibor Balšínek si nemyslí, že by situaci prospěla další regulace médií. Podle něj je současný stav důsledkem ekonomické situace a případnou koncentraci vlastnictví v médiích by mohl dostatečně posuzovat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže.

Autoři: ,

ANALÝZA: Co udělají USA, když Rusko použije atomovou bombu? Jsou tři možnosti

Premium Pořád se věští z koule, jestli Rusko použije na Ukrajině atomovku, kreslí se různé scénáře, ale vůbec se neví, co by...

Jak přestat chrápat. Pomoct může i tenisový míček, říká primář Jirák

Premium Chrápání postihuje zhruba 57 procent mužů a 40 procent žen. Kdy může být chrápání signálem vážného problému? A co to je...

Mužské sny. Po čem muži doopravdy touží a co si radši nechají ujít

Premium My ženy si ve svých hlavách dokážeme utvořit dokonalé scénáře a domněnky, které jsou ovšem mnohdy vzdálené realitě....

Mohlo by vás zajímat