Čtvrtek 26. května 2022, svátek má Filip
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Liberecko má po 56 letech vlastní vysílání. Český rozhlas chce pokrýt i další kraje

Média

  14:30
PRAHA - Český rozhlas ve středu hodinu před polednem zahájil fungování samostatné regionální stanice ČRo Liberec. Liberecký kraj má tak znovu po 56 letech své vlastní regionální vysílání. Dosud vysílala liberecká stanice pod hlavičkou stanice Sever, kde měla odpojované zpravodajství a dvě hodiny samostatného vysílání denně.

Český rozhlas. foto: Lidové noviny

Samostatná stanice bude vysílat každý den vždy od 05:00 do 19:00. Novinářům to sdělil generální ředitel ČRo René Zavoral.

Vlastní regionální vysílání Českého rozhlasu chybí podle Zavorala už jen Zlínskému a Karlovarskému kraji. „Po Liberci bych rád, aby se nám v příštím roce podařilo otevřít samostatné zlínské vysílání, které zatím existuje jenom jako značka, ale víceméně pro Zlínský kraj vysílá ČRo Brno. Rádi bychom ČRo Zlín jako samostatnou stanici spustili někdy kolem 1. června příští rok,“ řekl Zavoral.

Novou předsedkyní rady Českého rozhlasu je Dohnálková, nového šéfa má i web

O rok později by podle něj měla samostatné vysílání zahájit i poslední regionální stanice Karlovy Vary, kde dnes vysílá převážně rozhlas plzeňský.

Nová stanice Liberec pokrývá zhruba 65 procent kraje. Na jakých frekvencích z Liberce rozhlas vysílá, zjistí posluchači na internetových stránkách stanice. Ve všech velkých městech mohou ale posluchači ČRo Liberec naladit. „Nově i v České Lípě a Semilech, na Semilsku jsme prakticky slyšet nebyli a teď jsme tam slyšet velmi dobře,“ doplnil ředitel stanice Milan Knotek. Informace z Libereckého kraje bude ale podle něj dál vysílat i stanice Sever, kterou poslouchají třeba lidé na Českolipsku.

Publicistika i zpravodajství

Stanice Liberec slibuje posluchačům nejen regionální zpravodajství a publicistiku, ale i nové pořady. Spolupracovat s rádiem se rozhodly známé osobnosti jako moderátorka Marcela Augustová, kreslíř a humorista Petr Urban, regionální spisovatel a publicista Marek Řeháček nebo spisovatelka a sběratelka starých regionálních receptů Vladimíra Jakouběová.

„Každé všední dopoledne se posluchači ČRo Liberec mohou v éteru setkat například s Marcelou Augustovou a její rozhlasovou hádankou o obcích a městech kraje,“ dodal vedoucí programu studia Tomáš Beneš.

Rozhlasové vysílání v Liberci má dlouhou historii, první úvahy o samostatném vysílání se objevily už v roce 1935, pravidelné vysílání ale začalo až po válce 23. ledna 1946. Samostatná byla liberecká stanice až do vzniku Severočeského kraje v roce 1960, kdy se stala jen pobočkou redakce v Ústí nad Labem.

Odpojované vysílání pro Liberecko a Jablonecko pak zahájila liberecká redakce ČRo Sever v květnu 2005. Dosah vysílání se postupně rozšířil, přibyly nové vysílače ve Frýdlantu, Harrachově, Semilech a České Lípě.

Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Mohlo by vás zajímat