Neděle 19. září 2021, svátek má Zita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Lidé bez práce začínají být zoufalí. Na jedno místo už čeká 18 zájemců

Ekonomika

  9:45
PRAHA - Míra nezaměstnanosti v České republice v lednu vzrostla na 9,8 procenta z prosincových 9,2 procenta. Loni v lednu činil podíl lidí bez práce 6,8 procenta.

Nezaměstnanost foto: Shutterstock

Nezaměstnanost v krajích

Praha 3,8 %
Středočeský 7,5 %
Jihočeský 8,5 %
Plzeňský 8,6 %
Královéhradecký 8,6 %
Pardubický 10,5 %
Vysočina 11,2 %
Jihomoravský 11,3 %
Liberecký 11,6 %
Zlínský 11,6 %
Karlovarský 11,8 %
Moravskoslezský 12,8 %
Olomoucký 13 %
Ústecký 14,2 %

"Míra nezaměstnanosti se tak vrací tam, kde byla naposledy v lednu 2005. Ačkoli to je velmi špatná zpráva, mohlo to být ještě horší," komentoval situaci Vladimír Pikora z Next Finance. 

Pracovní úřady evidovaly ke konci ledna 574 tisíc uchazečů o zaměstnání. V porovnání s koncem předchozího měsíce je jich o 35 tisíc více a proti loňskému lednu jejich počet vzrostl o 176 tisíc osob.

Pro leden je růst nezaměstnanosti typický, a tak analytiky příliš nepřekvapil. V letech 1999 až 2009 rostla v průměru během ledna kvůli sezónním faktorům o 4 desetiny procentního bodu. "Problém je ale v tom, že zaměstnavatelé nikoho nevybírají. Mají totiž obvykle tak málo zakázek, že nové lidi nepotřebují a poptávka po nových zaměstnancích je jen náhradou těch, kteří nyní odchází. Vzniká zásadní společenský problém, který by mohl vyústit v extrémní politické názory v blížících se volbách," dodává Pikora.

Úřady registrovaly ke konci ledna 31 tisíc volných míst, bylo jich proti předchozímu měsíci o 630 více. Naopak proti loňskému lednu jich bylo o 37 tisíc méně. Na jedno volné pracovní místo tak nyní připadá v průměru 18,2 uchazeče, z toho nejvíce v okresech Děčín (77,3), Znojmo (74,5), Teplice (71), Karviná (66,8), Třebíč (66,4) a Prostějov (65).

Nezaměstnanost v lednu 2010

Ve 48 okresech byla míra nezaměstnanosti vyšší než republikový průměr, z toho nejvyšší v okresech Jeseník, Znojmo, Hodonín, Most, Bruntál a Děčín. Naopak nejnižším podílem lidí bez práce se mohou již tradičně pochlubit okresy Praha-východ, Praha, Praha-západ a Mladá Boleslav.

Autoři: ,

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

Fajnpark v Chlumci nad Cidlinou: Zábavní park plný atrakcí, zvířat i dinosaurů
Fajnpark v Chlumci nad Cidlinou: Zábavní park plný atrakcí, zvířat i dinosaurů

Pokud budete mít cestu do Chlumce nad Cidlinou nebo jen pojedete okolo, zastavte se s dětmi v zábavném rodinném Fajnparku, který se rozkládá v...

Mohlo by vás zajímat