Sobota 31. července 2021, svátek má Ignác
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Lidé mají s vyučenými řemeslníky dobrou zkušenost, tvrdí průzkum. A co vy?

Ekonomika

  13:35
PRAHA - Zákazníci mají s vyučenými řemeslníky dobrou zkušenost. Jsou ale stále náročnější a začínají od nich vyžadovat propojení s novými technologiemi, například na bázi chytré domácnosti.
řemeslník - ilustrační foto

řemeslník - ilustrační foto foto: Shutterstock

Vyplývá to z průzkumu, který pro Asociaci malých a středních podniků a živnostníků uskutečnila agentura Ipsos mezi tisícovkou spotřebitelů, řemeslníků a studentů. Nejžádanějšími profesemi jsou instalatéři, automechanici, elektrikáři a zedníci.

Na 84 procent zákazníků je s prací vyučených řemeslníků spokojeno nebo nemají zásadnějších připomínek, desetina je nespokojena. Na 91 procent lidí věří, že řemeslo má perspektivu, zatímco jen šest procent se domnívá, že lidé, kteří se vyučí, budou mít problémy se uživit.

Zatímco dříve se zákazník spokojil s odbornou prací a dobrou cenou, podle výsledků průzkumu již stejnou váhu dávají spotřebitelé na rychlost, čistotu, kultivovanost a dodržení cenové nabídky. Zákazníci rovněž očekávají, že jim řemeslníci budou schopni propojit technické zařízení domácnosti s výpočetní technikou.

„Je potěšující slyšet, že spotřebitelé jsou v jasné většině spokojeni s prací odvedenou kvalifikovaným řemeslníkem, současně ale deklarují, co po nich budou v budoucnosti požadovat. Je zřejmé, že například dodávky spojené s technickým zařízením budov budou vyžadovat propojení s počítačovými systémy ovládanými na dálku a nové technologie tedy budou automatickým vybavením moderních řemeslníků. Na to se musí připravit jak odborné školy, tak samotní řemeslníci,“ uvedl předseda asociace Karel Havlíček.

Anketa

Jaké jsou vaše poslední zkušenosti s řemeslníky?

Dobré 25
Tak napůl. Ani dobré ani špatné 22
Špatné 41
Služby řemeslníků nevyužívám 17

Řemeslníci věří nejvíce své dovednosti a pověsti, méně sází na nízkou cenu nebo webové prezentace, podobně považují za méně důležité členství v cechu. Více než tři čtvrtě řemeslníků má práce dostatek a nepotřebuje se propagovat. Nicméně 60 procent jich si myslí, že jejich práce je stále cenově podhodnocená.

I když průzkum ukazuje na to, že řemeslo má perspektivu, je úbytek absolventů za posledních deset let poměrně velký. Mladí lidé se na učňovské obory nehrnou, chybí jim pozitivní motivace a vyhledávají pohodlnější profese. Úbytek je ale i důsledkem demografického vývoje, neboť v poslední dekádě ubylo obecně přibližně 30 procent všech absolventů dané věkové kategorie.

Autor: