Neděle 13. června 2021svátek má Antonín 19 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Byznys

Lidé začínají v obavách rušit stavební spoření. Nervózní banky inovují

Šetření, útrata, spoření | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šetření, útrata, spoření | foto: Shutterstock

PRAHA Klienti stavebních spořitelen jsou znepokojeni změnami, které připravuje vláda v systému stavebního spoření. Někteří lidé uvažují o tom, že své úspory ze stavebního spoření vyberou a už v něm nebudou dále pokračovat. Spořitelny proto již začaly pracovat na inovaci stávajících produktů, vyplývá z ankety mezi stavebními spořitelnami.

"Z informací v médiích a výroků některých politiků nabývají klienti pocitu nedůvěry ve stabilitu a budoucnost systému stavebního spoření," řekla ČTK mluvčí Modré pyramidy Hana Vaněčková. Klienti se podle ní obávají, aby nedošlo k zásahu do jejich úspor a již připsaných záloh státní podpory.

Co se bude měnit?

Ministerstvo financí v aktuálním návrhu plánuje například zavedení 50procentní daně na letošní státní podporu, snížení podpory v dalších letech na 2000 korun ročně nebo zdanění úroků z vkladů 15procentní daní.

Programové prohlášení vlády počítá i s tím, že u nových smluv bude státní příspěvek poskytován jen tehdy, když si lidé vezmou úvěr na bydlení.

"Samozřejmě někteří klienti jsou chystanými změnami natolik znepokojeni, že uvažují i o tom, že své úspory vyberou a ve stavebním spoření už nebudou pokračovat," dodala Vaněčková.

Stavební spořitelna České spořitelny v současné době eviduje zvýšený počet dotazů ze strany klientů, kteří se ne zcela orientují v navrhovaných změnách publikovaných v médiích. "Klienti reagují racionálně, zatím jsme nezaznamenali v souvislosti s proklamovanými opatřeními žádné výrazné změny v jejich chování," sdělila ČTK zástupkyně spořitelny Ivana Kočišová.

Stavební spořitelny se už nyní připravují na změny a chystají pro klienty nové nabídky. "Na přípravě příslušných opatření pracujeme. A jakmile budou nové parametry stavebního spoření známy, uvedeme opatření na trh a budeme o nich podrobně informovat," uvedl ředitel komunikace Českomoravské stavební spořitelny Rostislav Trávníček.

Čtěte více:
Podpora stavebního spoření má být pro všechny 2000 korun
Stavební spoření bude jen na bydlení, bankám se to nelíbí

Na možnost prosazení plánovaných změn se připravuje také Raiffeisen stavební spořitelna. "V současné době analyzujeme naše produkty a zvažujeme možné inovace," uvedla mluvčí spořitelny Štěpánka Čepická.

Jak funguje stavební spoření?

Stavební spoření je v Česku často používaným nástrojem na financování bydlení, ale je také oblíbeným spořícím produktem. Ministerstvo financí evidovalo ke konci letošního března přes 4,9 milionu smluv o stavebním spoření, přičemž klienti mají ve stavebních spořitelnách naspořeno 415 miliard korun. Výše státní podpory aktuálně dosahuje 15 procent z uspořené částky v příslušném kalendářním roce, maximálně však 3000 korun za rok. U smluv uzavřených před rokem 2004 dosahuje podpora až 4500 korun.

Stavební spoření je státem podporovaným produktem i okolních státech kromě Polska. Například na Slovensku je státní podpora variabilní, výše podpory vychází z výnosu státních dluhopisů a může se pohybovat v rozmezí pěti až 15 procent ročně, maximálně však 66,39 eur (asi 1650 korun). Podpora stavebního spoření je variabilní i v Rakousku, může dosahovat tří až osmi procent ročně, maximální výše podpory je 96 eur (téměř 2400 Kč).

Nejsložitější je Německo
Ze všech okolních států má nejsložitější systém stavebního spoření Německo, míní vedoucí analytik společnosti Fincentrum Josef Rajdl. Klasická podpora stavebního spoření je v Německu 8,8 procenta, maximálně však 45,06 eur (přes 1100 korun), roční příjem klienta však musí být nižší než 25.600 eur.

Pro manžele platí dvojnásobek hodnot, ke stavebnímu spoření lze v Německu získat více druhů podpory zároveň.

,

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Vratislav Štůla po druhé světové válce nastoupil do služeb OSN. Dvacet let... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Mnohé dávné pohanské zvyklosti přežívají dodnes, byť mají spíš kouzlo zábavného... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!