Čtvrtek 25. července 2024, svátek má Jakub
 • Premium

  Získejte všechny články
  jen za 89 Kč/měsíc

 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

101: Češi, kteří dobyli svět, nyní na iPadu

Média

  1:00
Před týdnem jsme spustili prodej magazínů z edice 101 Lidových novin na platformě iOS. V počáteční nabídce byla skoro všechna starší vydání. Nyní v elektronické podobě vycházejí nově i příběhy Čechů, co dobyli svět. Příští týden se dočkáte tipů Kam na hory - aneb 101 nejlepších míst u nás a v Evropě pro sezonu 2012/2013.

Lidové noviny přicházejí s elektronickou podobou celé Edice 101 foto: Lidové noviny

Bookmag - kniha za cenu časopisu

Edice 101 LN nepředstavuje typické magazíny, jedná se o kategorii tzv. bookmagů, tedy publikací s kvalitním obsahem v knižní kvalitě, většinou nadčasových, ale za příznivou cenu časopisu. Díky nadčasovosti se kromě trafik prodávají i ve vybraných knihkupeckých sítích a proto si přímo říkaly o převedení do digitální podoby. Uživatelé se tak mohou dostat k titulům, které jsou jinak již nesehnatelné. A předpoklad se potvrdil, mezi čtenáři je zájem nejen o nová čísla ale dobře se prodávají například i dva roky staré publikace o hradech a zámcích.

Lidové noviny přicházejí s elektronickou podobou celé Edice 101

Lidové noviny přicházejí s elektronickou podobou celé Edice 101

Pro elektronickou publikaci by stačil formát ePub a prodej přes iTunes nebo přes české elektronické knihkupce. My jsme ale zvolili cestu samostatné aplikace, která umožňuje přidat i další bonusy. Řada titulů z edice 101 je nějakým způsobem spojena s různými zeměpisnými lokacemi - ať už to jsou letní výlety, hrady a zámky, zimní lyžování nebo světové metropole - a zde je nasnadě interaktivní propojení s aplikací nativní aplikací Applu Mapy nebo Googlemaps. U publikace, jako je třeba olympijské zpravodajství, je naopak škoda nevyužít bohatý fotomateriál, který je k dispozici - formou přidaných fotogalerií. To samé se týká prolinků na související webový obsah a podobně. A časem určitě vymyslíme i další možnosti rozšíření.

 • Využíváme klasického formátu PDF (přibližně A4), který je na retina displeji iPadu3 velmi příjemně čitelný.
 • Používáme vlastní CMS (systém pto správu obsahu), který je maximálně automatizovaný, s intuitivním ovládáním které klade minimální nároky na obsluhu.
 • Vypustili jsme použití licencovaného sotware (např. od Adobe) z výrobního procesu elektronické verze.
 • Navíc celá aplikace vznikla jako vedlejší produkt při vývoji modernějších komponent pro deníkové aplikace LN a MF DNES.

Komplikace s iOS6

Není to však jen přípěh plný pozitiv a kladů. Naopak, sama firma Apple nám značně zkomplikovala život, protože AppStore v systému iOS 6 se oproti předchozím verzím chová velmi navyzpytatelně, a tak se v něm v prvních dnech nová aplikace dala najít jen velmi obtížně (oproti starším zařízením s instalací iOS 5, kde bylo vše korektní jako v minulosti). Například aktivní linky vedoucí z naší online inzerce na stránku app v AppStore se zaktivovaly až mnoho hodin po uvolnění aplikace do prodeje a chovaly se nestabilně i po několika dnech provozu - a to jsou věci, se kterými jsme se v minulosti nesetkávali.

Ročenku v aplikaci najdete ZDE

Přesto bylo během prvních 6 dnů 1400 stažených bookmagů, z toho 15% placených. To stačilo k první pozici na žebříčku stahovaných aplikací v kategorii News. A navíc malý unikát: každý den přibývají roční předplatitelé - což je u edice, která nemá přesně definovaný ediční plán, malý unikát a za důvěru jsme našim elektronickým abonentům opravdu zavázáni. A máme pro ně připravena i nějaká předvánoční překvapení.

Na stejné, interně vyvíjené platformě připravujeme v nejbližších týdnech elektronické publikování dalších podobných produktů pro celé vydavatelství.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!