Čtvrtek 9. února 2023, svátek má Apolena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Lihovarníci: S černým trhem by mohla zatočit nová legislativa

Ekonomika

  7:00
PRAHA - Výrobci a dovozci lihovin se zatím nebudou zabývat řešením finančních ztrát, které jim způsobila metanolová aféra, ani jejich kompenzací. Uvedli to ve společné tiskové zprávě.

Oznámení o zákazu prodeje tvrdého alkoholu v jedné z prodejen v centru Prahy. foto: ČTK

"My poctiví výrobci jsme nic nezpůsobili, současná situace je důsledkem aktivního černého trhu, se kterým nemáme nic společného, a takový dopad to na nás má. Jsme samozřejmě pro to, aby se co nejrychleji zrušila prohibice a na trh se mohlo vrátit nezávadné zboží," komentuje současnou situaci šéf jindřichohradecké likérky Fruko-Schulz Josef Nejedlý.

Premiér Petr Nečas (ODS) a ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) se shodli na tom, že se nepočítá s kompenzacemi ztrát výrobců a distributorů, kteří v důsledku zákazu prodeje tvrdého alkoholu přicházejí o zisky. Ministerstvo financí je však připraveno upravit postiženým společnostem zálohy na daň či odložit některé splátky.

Ztráty ani kompenzaci zatím neřešíme, říkají likérky

"Teď je těžké vyjadřovat se ke ztrátám konkrétně, musíme počkat, až všechno odezní a budou všechny částky podrobně sečtené, ale samozřejmě se o dalším postupu bavíme s právníky. Zatím ale v rovině diskusní," řekl serveru Lidovky.cz mluvčí likérky Granette & Starorežná Distilleries Petr Maxa.

ČTĚTE VÍCE:

"Naší prioritou teď není řešit ztráty, ale to, aby se uvolnila prohibice, abychom mohli začít znovu prodávat a vozit do zahraničí," říká i ředitel likérky Fruko-Schulz Josef Nejedlý. "To nejsou ušlé zisky, ale náklady, které nám vznikají, a budeme je vyčíslovat, až začneme prodávat a až budeme vůbec vědět, jestli budeme moct prodat zboží, které je v současné době na trhu se starými kolky. Ve skladě mám sedm set tisíc lahví se starými kolky, nezávadné lihoviny a vůbec nevím, co s nimi. Jestli je budeme muset překolkovat novými kolky, jestli je budeme moct ještě prodat do volného oběhu... Spolupracujeme ale se státní správou na legislativě, abychom mohli začít plánovat," dodává Nejedlý.

V Česku vládne prohibice (SHP).

Z linek sjíždějí první 'prohibiční likéry'

Likérky začaly kvůli prohibici a zákazu exportu lihovin z Česka i s výrobou 'prohibičních likérů' s nižším obsahem alkoholu, které můžou jít do prodeje ještě dřív, než vláda zákaz prodeje tvrdého alkoholu zruší. Karlovarská Becherovka minulý týden zahájila výrobu limitované edice Becherovky Lemond s obsahem alkoholu 19 procent. "Nějaké výrobky s nižším obsahem alkoholu už máme a je o ně zájem. Budeme stáčet i zelenou, která bude mít obsah alkoholu snížen na 18 procent," říká i Petr Maxa z Granette & Starorežná Distilleries.  19procentní peprmintový likér začne zítra stáčet i likérka Fruko-Schulz. "Děláme i sladké likéry, dneska stáčím vaječný koňak, který má 18 procent, to je v našem portfoliu minimální množství, protože naše firma vyrábí hlavně tuzemák a vodku, takže dopad na nás je mnohem větší než na likérky, které mají širší portfolio a dělají mnohem více alkoholu pod 20 procent," říká ředitel likérky Josef Nejedlý.

Poctiví výrobci by znovu měli dostat šanci

Prohibice by podle lihovarníků měla být zrušena co nejdříve, aby dostali opět šanci poctiví výrobci. "Prohibice by měla být ukončena, měl by být otevřen trh, hlavně proto, že se ukázalo, že žádný z členů Unie vývozců a dovozců lihovin, nebyl spojený s metylovou aférou. Takže není důvod, aby prohibice trvala," myslí si Tomáš Maxa z likérky Granette & Starorežná.

Prázdné regály v hypermarketu Albert v Břeclavi-Poštorné.

"Ztotožňujeme se s tím, že bylo nutné přijmout mimořádná opatření, aby se zastavila hrozba ohrožení zdraví občanů metanolem. Tato situace potvrzuje, jak důležité jsou zavedené výrobní systémy a procesy, které takovou situaci nedopustí. Současné opatření se bohužel dotklo především poctivých a renomovaných výrobců, v současné době se soustředíme na vyřešení situace a očekáváme řešení příslušných státních orgánů," sdělil serveru Lidovky.cz generální ředitel Karlovarské Becherovky Anthony Schofield.

Černý trh s alkoholem v Česku jen kvete

Celá kauza podle likérek jen potvrzuje, že černý trh s alkoholem v Česku kvete. "Nejsem ve vyšetřovacím týmu, nicméně je možné, že za tuto kauzu může jedna firma, která si spletla metyl s etylem. Co se ale týče černého trhu, těch firem je daleko více a pančovaného zboží také," říká šéf likérky Fruko-Schulz Josef Nejedlý.

Co navrhuje Unie výrobců a dovozců lihovin:

  • Do prodeje by se neměly vracet žádné produkty značek, ve kterých byla identifikována zvýšená hladina metanolu či bylo prokázáno jiné pochybení vůči stávajícím legislativním normám definujícím legální alkohol. "Současně navrhujeme, aby nové kolky dostaly pouze společnosti, které mají funkční dohledatelnost od úrovně suroviny k prvnímu zákazníkovi," dodal Pavel Dvořáček, generální ředitel a předseda představenstva likérky Rudolf Jelínek.
  • Stabilizace trhu a obnovení důvěry spotřebitelů v ČR i v zahraničí jsou podmíněny co nejrychlejším uvolněním zákazu prodeje těch produktů, jejichž bezpečnost je prokazatelná, což výrobky členů UVDL splňují, uvedl Dvořáček.
  • V dlouhodobém horizontu UVDL požaduje překvalifikovat držení nepřihlášené destilační aparatury a nakládání s nelegálním alkoholem zpět na trestný čin, regulaci prodejních míst a snížit objem spotřebitelského balení alkoholu z šesti litrů na maximálně tři litry.
Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat