Pátek 21. ledna 2022, svátek má Běla
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Za otravami metanolem stojí černý trh, tvrdí lihovarníci

Ekonomika

  18:39
PRAHA - Členové Unie výrobců a dovozců lihovin (UVDL) na pondělním jednání ocenili, že policie rozkryla výrobu a distribuci metanolu. Potvrdilo se, že celá tato nešťastná kauza je výsledkem černého trhu, řekl viceprezident unie a generální ředitel vizovické likérky Rudolf Jelínek Pavel Dvořáček.

V ostravském Makru zareagovali na celostátní zákaz bezprostředně. foto: ČTK

Výrobci a dovozci lihovin se podle něj shodli na tom, že není na pořadu dne řešit finanční ztráty. Důležité je zamezit dalším ztrátám na lidských životech, uvedl Dvořáček.

Podle něj je důležité, aby se pokračovalo v dlouhodobém potlačování černého trhu a aby byla zrušena prohibice. "Všichni členové unie mají systém dohledatelnosti, systém kontroly vstupů, všech surovin, u našich členů se nic špatného nemůže stát," uvedl Dvořáček s tím, že výrobci a dovozci sdružení v unii reprezentují 80 procent českého trhu.

Po uvolnění prohibice by tak výrobci podle svého mínění mohli obchodovat s výrobky, které mají starý a budou mít nový kolek. "Myslím ty, které jsou od prověřených výrobců," podotkl Dvořáček.

Ověřené značky

Další prioritou je podle unie stabilizace trhu a obnovení důvěry spotřebitelů nejen v ČR, ale i v zahraničí. "Je podmíněna co nejrychlejším uvolněním zákazu prodeje těch produktů, jejichž bezpečnost je prokazatelná, což výrobky členů unie splňují," uvádí tisková zpráva z pondělního jednání.

ČTĚTE VÍCE:

Unie navrhuje, aby do prodeje nebyly vráceny žádné produkty značek, v nichž byla identifikována zvýšená hladina metanolu či bylo prokázáno jiné pochybení vůči legislativním normám definujícím legální alkohol.

"Současně navrhujeme, aby nové kolky dostaly pouze společnosti, které mají funkční dohledatelnost od úrovně suroviny k prvnímu zákazníkovi," uvádí tisková zpráva.

Unie výrobců a dovozců lihovin chce zůstat aktivním partnerem státní správy pro vytvoření plánu pro dlouhodobé potlačení černého trhu. Proto v dlouhodobém horizontu kromě jiného žádá, aby bylo překvalifikováno držení nepřihlášené destilační aparatury a nakládání s nelegálním alkoholem zpět na trestný čin.

Členové unie se podle Dvořáčka sejdou zřejmě opět v pondělí.

Autoři: ,

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Mohlo by vás zajímat