Čtvrtek 2. února 2023, svátek má Nela
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Becherovka: Pití bez známého původu by mělo zmizet

Evropa

  14:28
PRAHA - Výrobní linka společnosti Jan Becher – Karlovarská Becherovka sice stojí, likérka mezitím ale hledá možnosti zmírnění dopadu zákazu prodeje alkoholu na jeho výrobce. Jménem Českého sdružení pro značkové výrobky zaslala návrh opatření ministrům zdravotnictví, průmyslu, zemědělství a financí.

Výrobní linka společnosti Jan Becher – Karlovarská Becherovka. foto: Reuters

Podle generálního ředitele likérky a předsedy pracovní skupiny pro značkové lihoviny Anthony Schofielda mohou být uváděny do prodeje jak nové produkty, tak zboží už stažené kvůli prohibici do skladů za předpokladu, že základem takzvaného rodného listu bude označení šarže na obalu (LOT kód) odpovídající legislativě EU i ČR.

ČTĚTE VÍCE:

Tento kód umožní dokonalou identifikaci každého produktu tak, aby pak bylo jednoduché u každé šarže dohledat všechny použité vstupní suroviny. Každý výrobce a distributor musí dodat prohlášení, že každá jeho produkt je opatřen LOT kódem.

Cestou k uvolnění v současnosti blokovaného alkoholu do prodeje je stažení všech produktů, které byly padělány nebo v nich byla potvrzen zvýšený obsah metanolu.

Likérky vs. kolky

Vizovická likérka Rudolf Jelínek nemá problém opatřit nově vyprodukované lahve s destiláty novými kolky. „Problém by bylo překolkovat staré lahve, byla by to dvojí práce a dvojí náklady,“ říká místopředseda představenstva likérky Zdeněk Chromý.

Rozhodnutí vlády vítá i iindřichohradecká likérka Fruko-Schulz, i když nové kolky podle jejího ředitele Josefa Nejedlého nejsou dostatečným řešením.

„Je to zase kus papíru, který padělatele lihovin nevymýtí,“ míní Nejedlý. Podle něj je třeba ponechat zákaz prodeje alkoholu na tržištích a v různých stáncích.

Staženy musí být podle návrhu i všechny produkty, které nemají LOT kód a tudíž nelze dohledat původ surovin.

Předcházet obdobným případům by mělo například i snížení maximálního objemu spotřebitelského balení lihovin na tři litry, zavedení povinných registračních pokladen v gastronomii nebo trvalý celní dohled u všech výrobců lihu a lihovin.

Karlovarská likérka se už obrátila prostřednictvím Evropské konfederace výrobců lihovin na zástupce Evropské komise se žádostí o posouzení prohibice a opatřeních vedoucích ke zmírnění celoplošného zákazu prodeje lihovin, uvedl Schofield.

Současná situace podle Schofielda nejen vážně ohrožuje export, ale také poškozuje pověst ČR v zahraničí. Likérka se přitom už od minulého týdne, kdy byl zákaz prodeje alkoholu v ČR vyhlášen, soustředila právě na výrobu pro exportní trhy.

Autoři: ,

Deníčková soutěž: Vyhrajte čtení na dlouhé zimní večery
Deníčková soutěž: Vyhrajte čtení na dlouhé zimní večery

dílejte příběh ze života, napište deníček a vyhrajte skvělou sérii knih od Jo Nesba, ve kterých své detektivní schopnosti předvádí sám rozervaný...

Mohlo by vás zajímat