Středa 7. června 2023, svátek má Iveta, Slavoj
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Limonáda bude levnější než pivo, prosazuje Leoš Heger

Ekonomika

  15:05
PRAHA - Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) plánuje v novém návrhu zákona prosadit, aby byl v restauraci vždy alespoň jeden nealkoholický nápoj, který bude levnější než alkohol. Kromě toho se pokusí o úplný zákaz kouření v těchto zařízeních a další změny.

Ministr Leoš Heger oficiálně zmírnil opatření prohibice. foto: ČTK

Nový zákon by měl začít platit od roku 2014. Obsahuje požadavek, aby v restauracích byl k dispozici vždy alespoň jeden nealkoholický nápoj, který bude levnější než nejlevnější alkoholický nápoj.

Zároveň je v novém návrhu zákona úplný zákaz kouření v restauracích, kouřit by se mohlo jen v předzahrádkách.

Heger chce také zakázat prodej tabáku i alkoholu v automatech a pojízdných prodejnách. Novinářům řekl, že cílem je posílit ochranu dětí a mládeže před alkoholem a tabákem a zvýšit ochranu nekuřáků.

Za prodej alkoholu či cigaret lidem mladším 18 let bude sankce jeden milion, za prodej dětem do 15 let dva miliony korun. Sankce by také hrozila provozovatelům, pokud by se v jejich restauraci zdržovala opilá mládež.

ČTĚTE DÁLE:

"Jsem rád, že se nám podařilo vypracovat zákon, který přispěje mimo jiné k dalšímu rozšíření nekuřáckého prostředí a omezení dostupnosti tabákových výrobků a alkoholických nápojů," řekl ministr. Předseda sněmovního zdravotního výboru Boris Šťastný (ODS) doplnil, že ve Sněmovně je přinejmenším 101 hlasů potřebných ke schválení normy.

Novinkou v ochraně dětí a mládeže před tabákem je zákaz vstupu lidí mladších 18 let do stavebně oddělených veřejných prostor, třeba zábavních podniků či letištních hal, kde bude kouření povoleno.

Velkoplošné prodejny musejí mít pro nabídku alkoholu a kuřiva oddělené regály, nadále tedy budou cigarety například u pokladen. Zákaz kouření nadále platí ve školách, úřadech, zdravotnických zařízeních, nově by byl třeba i na dětských hřištích.

Zakáz se vztahuje i na elektronické cigarety

Zákaz volného prodeje kuřiva se má vztahovat kromě běžných cigaret a tabáku také na elektronické cigarety či vodní dýmky, zakázán má být i zásilkový prodej. Prodejce po internetu bude muset zajistit, že zboží předá pouze člověku staršímu 18 let.

Stánkový prodej alkoholu a automaty na alkohol a cigarety chce ministr zcela zakázat, protože tam nelze vyloučit, že zboží koupí dítě. Alkohol by se nesměl prodávat na tržištích s výjimkou příležitostných trhů, výročních oslav a kulturních akcí.

V té souvislosti počítá ministr s tím, že pobyt opilých dětí na záchytce by se hlásil pediatrovi, rodičům a orgánu sociálně právní ochrany. U ohrožených závislostí by následovala léčba.

Anketa

Souhlasíte s návrhem, aby byla povinně limonáda levnější než pivo?

Ano, návrh se mi zdá rozumný 230
Ne, s timto návrhem nesouhlasím 158
Nevím, toto téma mě nezajímá 15

Šťastný ocenil, že Heger jako první ministr zdravotnictví přichází se zcela novou normou na ochranu před škodami způsobenými tabákem, alkoholem a jinými návykovými látkami.

Připomněl, že zpřísnění ochrany před tabákem předložil v novele už před pěti lety. Přijetí zabránila podle něj tabáková lobby, která k tomu využila nesouhlasu majitelů restaurací. Šťastný vyzval tabákové firmy, aby tentokrát nelobbovaly proti opatřením na ochranu dětí a nekuřáků, tedy ani proti zákazu kouření v restauracích, zatímco proti výši daní mohou podle něj lobbovat dál.

Autoři: ,

BOOM! Získejte vibrační kuličky na posílení pánevního dna
BOOM! Získejte vibrační kuličky na posílení pánevního dna

Potřebujete posílit pánevní dno, ale nemáte čas na aktivní cvičení? Značka BOOM představila Pulzační a vibrační kuličky, které aktivně posilují...