Pondělí 2. srpna 2021, svátek má Gustav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Linka Praha-Peking by mohla létat od října. Sobotka ji hned vyzkouší

Ekonomika

  9:20
PRAHA - Pravidelná přímá letecká linka mezi Prahou a Pekingem by mohla létat od 1. října. Na úterní schůzce o tom premiéra Bohuslava Sobotku informovala čínská velvyslankyně v Česku Ma Kche-čching.
Letadlo, ilustrační foto

Letadlo, ilustrační foto foto: Shutterstock

Podle původního plánu měla přímá linka spojovat Prahu s čínskou obchodní metropolí Šanghají. Nakonec se ale čínské úřady rozhodly pro hlavní město Peking a udělily pro ni povolení soukromým aerolinkám Hainan. 

„V tuto chvíli probíhají jednání mezi společností Hainan a Českým Aeroholdingem o technických podmínkách provozu tohoto přímého leteckého spojení,“ uvedl Sobotka po setkání s velvyslankyní.

„Prvním technickým termínem přímého leteckého spojení by mohl být 1. říjen letošního roku,“ přiblížil. Konkrétní termín spuštění linky ale podle premiéra závisí na dohodě obou společností.

K tomu, jak často a kolik cestujících by nová linka mohla převážet, se nechtěl ministerský předseda vyjadřovat. Slibuje si od ní ale výrazný impuls pro turistický ruch a pro vzájemné obchodní vztahy mezi Českem a Čínou. Podle pondělních Lidových novin by letadla na této lince mohla létat třikrát týdně s kapacitou téměř tisíc lidí v každém směru.

Pokud se zahájení provozu opravdu stihne letos na podzim, je podle Sobotky jednou z variant, že by linku vyzkoušel při své plánované podzimní návštěvě Číny. „Pokud by to bylo možné, tak bych rád toho přímého leteckého spojení osobně využil, abych současně podpořil jeho propagaci,“ poznamenal premiér.

Veletrh v Šanghaji

Kromě otevření přímého leteckého spojení Sobotka s Ma Kche-čching mluvili také o dalších připravovaných česko-čínských akcích v tomto roce. 

V dubnu bude podle premiéra Česká republika hlavním zahraničním partnerem pravidelného technologického veletrhu v Šanghaji. Českou delegaci zhruba 250 podnikatelů na veletrh povede předseda Sněmovny Jan Hamáček a ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (oba ČSSD).

V červnu se v Praze uskuteční zdravotnické fórum zemí střední a východní Evropy, na které přijede i čínská vicepremiérka. Právě při této příležitosti by obě země podle Sobotky mohly slavnostně stvrdit spuštění přímé linky. 

Na podzim se pak premiér vydá do Pekingu na summit zemí střední a východní Evropy a Číny, který spojí se svou bilaterální návštěvou nejlidnatější země světa. Termín cesty podle Sobotky ještě není dojednaný a bude záviset na datu schůzky států sdružených ve formátu 16 plus 1. I na svou návštěvu Číny plánuje premiér vzít podnikatelskou misi.

Autoři: ,