Sobota 13. července 2024, svátek má Markéta
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Literárkám půjčil majitel televize RTA

Média

  12:57
PRAHA - Věřitelem Literárních novin, které od února vydává občanské sdružení Právo, solidarita a informace, je mediální podnikatel Jaroslav Berka, kterému patří regionální televize RTA. Jeho další firma Czech info poskytla v únoru sdružení střednědobou půjčku pět milionů korun "na koupi a rozběh vydávání Literárních novin".

Jan Mládek je bývalým ministrem zemědělství za ČSSD, nyní působí v roli předsedy představenstva sdružení Právo, solidarita a informace. foto: Lidové noviny

LN o tom informoval Jan Mládek, předseda představenstva sdružení Právo, solidarita a informace, bývalý ministr zemědělství za ČSSD a zároveň předseda Masarykovy dělnické akademie spojené se sociální demokracií.

"Oba subjekty se rovněž dohodly na spolupráci v mediální oblasti, která bude spočívat v práci na společném formátu Literárních novin a televizního pořadu, výměně zpráv, informací, článků a spolupráci v oblasti oslovování cílových skupin a prodeje reklamy," doplnili zástupci vydavatelského sdružení a firmy Czech info.

Společně věří, že půjčka pomůže, aby se čtenářský okruh Literárních novin rozšířil. V nejbližší době chtějí dopracovat analýzu cílových skupin a jejich vnímání současného formy i obsahu listu. "Byla také zahájena jednání s mediálními společnostmi o prodeji inzertního prostoru Literárních novin a jeho charakteru," píše se v oficiální zprávě.

Pro podnikatele Berku není čerstvá spolupráce s Literárními novinami jediný letošní významný projekt. V květnu chce spustit digitální televizní program, který bude chystat jeho Regionální televizní agentura.

Berka dělá i pro ČT

Českokrumlovská společnost Czech info je podle Berkova nedávného sdělení součástí holdingu jím vlastněných mediálních společností. "V rámci této skupiny se specializuje mimo jiné na poradenství, včetně mediálních analýz. Mezi její klienty patří soukromé právní subjekty i státní instituce, žádné politické strany," uvedl minulý týden pro LN Berka.

Podle obchodního rejstříku byla firma založena v roce 1997 a jejím stoprocentním vlastníkem je právě Jaroslav Berka.

Czech info pracuje také pro Radu České televize, od ledna pro tento kontrolní orgán veřejnoprávní instituce zpracovává měsíční analýzy vyváženosti a objektivity zpravodajství ČT.

Do konce loňského roku je radě dodávala firma Newton Media. Ta podle šéfa rady Jiřího Baumruka dělá analýzy i pro redakci zpráv ČT a radní kvůli možnosti srovnání chtěli nezávislé rozbory.

Za analýzy Czech info se podle Baumruka platí z rozpočtu České televize asi o desetinu víc, zhruba čtyřicet tisíc měsíčně, zároveň jsou prý ale rozsáhlejší a zkoumají i pořady ČT24 a víc z regionů.

Autor: