Úterý 30. května 2023, svátek má Ferdinand
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Literární soutěž pod záštitou LN vyhrála Ivana Antošová

Média

  15:35
PRAHA - Nejlepší mladou autorkou píšící v anglickém jazyce se stala Ivana Antošová. V literární soutěži National Literary Award for Young Writers, kterou podporují Lidové noviny, vyhrála s povídkou Oranges. Talentovaná mladá autorka se může radovat z výhry 10 tisíc korun a třídenního výletu do skotského Edinburghu. Cenu převzala z rukou patronky soutěže - první dámy Livie Klausové.

Vítězka literární soutěže National Literary Award for Young Writers Ivana Antošová s první dámou Livií Klausovou. foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

Porotě předsedal profesor anglické literatury Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze Martin Hilský. O nejlepších mladých spisovatelích rozhodoval spolu s překladatelem a profesorem angličtiny na gymnáziu PORG Petrem Fantysem a dopisovatelem amerického listu New York Times a spisovatelem Evanem Railem.

Vítězná povídka v češtině i angličtině

Vítězná povídka v angličtině zde: Ivana Antošová - Oranges

Vítězná povídka v českém překladu zde: Ivana Antošová - Pomeranče

Ivana Antošová vyhrála v kategorii do 17 let a zároveň ji porotci vyhlásili absolutní vítězkou soutěže. Mezi nejmladšími autory ve věku do 12 let zazářil Antonín Hudec s povídkou The Golden Brick. V kategorii do 15 let triumfoval Petr Kaftan s povídkou Unbelievable Sources of Desire. Mezi nejstaršími spisovateli ve věku do 19 let vyhrál Matyáš Kapusta s povídkou The Boy Who Could Never Find a Four-Leaf Clover. Všichni se mohou radovat ze šeků na 10 tisíc korun, které věnovala developerská a investiční společnost The Charnwood Company.

Povídku Antonína Hudce si přečtěte zde

Literární soutěže se mohli zúčastnit autoři ve věku do 19 let. Porotci vybírali z 212 povídek o délce do 1500 slov psaných v anglickém jazyce. Tématem letošního ročníku bylo "We are made up of stories". Jednalo se o již pátý ročník. Obdobné soutěže se konají i ve Spojených státech, Thajsku nebo Malajsii.

Povídku Petra Kaftana si přečtěte zde


Ceny mladým talentům předávali výkonný ředitel LN Dalibor Balšínek, vedoucí kulturní rubriky LN Jiří Peňás, ředitel PORG gymnázia Václav Klaus ml. a ředitel firmy The Charnwood Company David Brouck.

Povídku Matyáše Kapusty si přečtěte zde

Autor: