Úterý 16. července 2024, svátek má Luboš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

LN: Babiš se pustil do pošty: Vypisuje podivné tendry

Média

  5:00
PRAHA - Vicepremiér Andrej Babiš (ANO) nasadil před jednáním o financování pošty těžký kalibr. Státnímu podniku vyčetl, že vyhazuje peníze kvůli nevýhodně uzavřeným smlouvám. Zároveň naznačil, že firma tendry záměrně vypisuje tak, aby v nich zvítězil konkrétní dodavatel.

Česká pošta podle Andreje Babiše vypisuje zakázky tak, aby vyhrál konkrétní dodavatel. foto:  Jan Zátorský, MAFRA

„Negativním příkladem z poslední doby může být zadávací řízení na nákup a plánování reklamy v médiích za zhruba 50 milionů,“ napsal Babiš (majitel vydavatelství Mafra, které vydává i LN) v dopise, který adresoval ministrovi vnitra Milanu Chovancovi. LN mají text k dispozici.

ANO se dopustilo podvodu, tvrdí Kalousek. Pomohlo prý Babišovu byznysu

Dopis obsahuje seznam přibližně 60 zakázek vyhlášených poštou za poslední rok a čtvrt. Jejich celková hodnota se blíží 5 miliardám. K nejdražším patří smlouvy uzavřené odštěpným závodem ICT. Například nákup síťové a bezpečnostní infrastruktury za 290 milionů.

Pro rozpočet to bude představovat roční výdaje ve výši přesahující 1,6 miliardy korun. V opačném případě pošta hrozí, že nebude moci pumpovat finance do rozvoje.

„Celková podinvestovanost České pošty ve střednědobém horizontu přitom dosahuje osmi miliard korun,“ řekl včera šéf firmy Martin Elkán.

Premiér Bohuslav Sobotka se obává, aby podnik zaměstnávající více než 30 tisíc lidí nemusel vinou chybějících miliard začít s propouštěním.

Autoři: ,