Čtvrtek 8. června 2023, svátek má Medard
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

LN: Babišovu náměstkovi vadí ‚temnice‘ ČEZ

Média

  22:57
Když potřebuje nějaký podklad, musí jít do zvláštní místnosti, takzvané studovny, a tam si dělá pod dohledem kamer zápisky z počítače. Předtím musí o tyto podklady požádat e-mailem a na základě toho mu je do studovny nahrají. Řeč je o náměstku ministra financí Lukáši Wagenknechtovi a polostátní firmě ČEZ.

Lukáš Wagenknecht foto: MAFRA: Michal Sváček

„V té místnosti jsou zatmavená okna, je to hodně specifický režim,“ dodává Wagenknecht v rozhovoru pro LN s tím, že „to nechápe“. Babišův náměstek v dozorčí radě společnosti zastupuje stát.

ČEZ argumentuje tím, že celý systém schválila sama dozorčí rada a že přístup k některým dokumentům dokonce zakazuje zákon. „Firma ČEZ je navíc veřejně obchodována na burzách a má povinnost zabezpečit, aby nemohlo dojít k předčasnému prozrazení takzvaných vnitřních informací, byť třeba jen nedopatřením,“ uvedl mluvčí Ladislav Kříž. Upozorňuje, že společnosti by pak hrozily vysoké pokuty. Ani jiní představitelé ČEZ si podle Kříže neberou dokumenty s citlivými informacemi domů.

Podle Wagenknechta by měl management ČEZ odpovědět na otázku, proč se obává dávat členům dozorčí rady materiály přímo do ruky. „Osobně mám přitom prověrku na stupeň tajné. Nevím, jestli ČEZ je tak specifická společnost, jiná než všechny ostatní,“ dodává náměstek.

Autor: