Pátek 9. června 2023, svátek má Stanislava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

LN: Pálit načerno líh bude těžší

Média

  6:30
PRAHA - Odhalovat a trestat nelegální výrobu pálenky, ale třeba i čachry s cigaretami a benzinem má být snazší než dosud. Podle novely trestního zákoníku, kterou chystá ministerstvo spravedlnosti ve spolupráci s vnitrem a celníky, bude po šestileté pauze opět trestná už pouhá příprava krácení daně, poplatku a jiné povinné platby.
Alkohol - ilustrační foto

Alkohol - ilustrační foto foto: Lidovky.cz

Jinými slovy, celníci nebo policie nebudou muset čekat, až podvodník pálenku prodá a nezaplatí daň, ale budou moci zakročit už při podezření na nelegální provoz destilačního zařízení nebo i balicího stroje na cigarety či jiné formy přípravy daňového podvodu. Stát tak chce obecněji zakročit zejména proti přípravě rozsáhlých řetězových karuselových podvodů.

Dále v pondělních LN najdete:

  • Právní bitvy kolem povinného očkování - Soudy zatím neřešily případy, kde by šlo o­skutečnou újmu (například úmrtí) způsobenou dítěti očkováním – je třeba dodat, že naštěstí. Více o očkování z pohledu paragrafů v rubrice LN Právo a justice.
  • Zazářili. Pro MS ale ještě musejí zabrat - Halové mistrovství Evropy česká atletika zvládla. Co šest medailí znamená pro prestižnější letní mistrovství světa? Cenných kovů může být v Pekingu stejně, počítejme však i s jinými jmény.
  • Sto dnů mezi Elbou a­ Svatou Helenou - Před dvěma sty lety se v zálivu poblíž Antibes vylodila skupina vojáků vedená pomenším tlouštíkem s ­bledou pletí a orlím nosem. Napoleon byl na cestě k opětovnému ovládnutí Francie. Více v seriálu LN (Ne)známá minulost.
Autor: