Pondělí 22. dubna 2024, svátek má Evženie
130 let

Lidovky.cz

Média

LN: Právo na bankovní účet pro každého

Soud - ilustrační foto.

Soud - ilustrační foto. foto: Shutterstock

Zaručené právo třeba na práci zůstává pro část lidí nedostižným snem. Nejpozději od příštího roku však vláda hodlá zaručit právo na vlastní bankovní účet. Získá ho nejenom každý český občan, včetně například bezdomovců, ale také každý cizinec, který v Česku pobývá – jestliže zde není ilegálně.
  7:00

Pokud se vláda bude řídit německým vzorem, tuzemská banka nebude moci odmítnout například ani zájemce, který se vykáže dočasným potvrzením o legálním pobytu v uprchlickém táboře.

Povinnost zakotvit právo na vlastní bankovní konto přímo v českém zákoně vyplývá z příslušné evropské směrnice.

Dále v sobotních LN najdete:

Zdravotnický nadstandard bude. Ale nejdřív napřesrok

Ani od příštího roku si lidé nebudou moci legálně připlácet za lehkou sádru, lepší nitrooční čočku či kvalitnější kyčelní kloub. Pokud budou na těchto nadstandardních materiálech trvat, musejí zaplatit jejich plnou cenu včetně operace. Případně použít kličku na hraně zákona: poskytnout klinice „sponzorský“ dar, díky němuž se k lepší čočce dostanou.

Poslanci totiž včera zamítli návrh své kolegyně Radky Maxové (ANO), který by příplatky za luxusnější zdravotnické prostředky umožňoval. Paragrafy rozpoutaly koaliční roztržku.

ČESKÁ POZICE

Dotacemi k chudobě

Naděje vkládané nejen do evropských dotací se ukazují být klamné. Peníze jsou dobrá věc, ale příliš mnoho peněz škodí. Tím spíše, jsou-li v rukou byrokratů.

Od vstupu do EU v květnu 2004 získalo Česko z unijního rozpočtu o 410,2 miliardy korun více, než do něj odvedlo. Vloni činil čistý příjem téměř 1,8 procenta HDP, hrubý objem dotací z Bruselu představoval více než 2,8 procenta HDP. Je to hodně, nebo málo? A dále je tu otázka, zda dotace plní svůj úkol – tedy zda přispívají ke konvergenci české ekonomiky k úrovni vyspělého světa.

 

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!