Neděle 11. června 2023, svátek má Bruno
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

LN: Rektoři se brání nájezdům antiislamistů

Média

  7:30
Olomoucký incident, při kterém se minulý pátek slovně střetli odpůrci muslimů se zahraničními studenty tamní lékařské fakulty, má první vážnější dopad. Rektor univerzity Jaroslav Miller apeluje na nejvyšší hodnostáře ostatních vysokých škol, aby své studenty varovali a vyzvali je, aby se nenechali vyprovokovat stejně jako jejich olomoučtí spolužáci.

Jaroslav Miller, rektor Univerzity Palackého v Olomouci foto: Lidové noviny

Dále ve čtvrtečních LN najdete:

Obvinění zbrojaři hrozí státu arbitráží za 3,5 miliardy

Tanky či obrněná vozidla. Balík v hodnotě 3,645 miliardy korun se společnosti Excalibur Army a Real Trade chystají vyvézt do Iráku a Nigérie. Policie však obě firmy vyšetřuje kvůli skladování zakázaných protipěchotních min ve Vrběticích, čtyři manažery už i obvinila.

Jejich právní zástupci ovšem vinu odmítají. Navíc tvrdí, že proces může překazit domluvené obchody. Nikdo totiž nedokáže zaručit, že kdykoliv v průběhu řízení manažeři zbrojních firem nepřijdou neočekávaně a bez vysvětlení o bezpečnostní prověrku, jako se to před nedávnem stalo Janu Vylitovi, jednomu z hlavních auditorů NATO. A stejně tak i jejich firmy mohou před skončením řízení přijít o obchodní licence.

Pokud z kontraktů kvůli tomu sejde, celou částku budou chtít proplatit od státu.

Kauza drahých tramvají je u ledu

Podle policie je odměna 10 milionů Radku Šnáblovi za jednání o slevě na dodávku pražských tramvají přiměřená

Protikorupční policie odložila vyšetřování někdejšího klíčového spojence exministra financí Miroslava Kalouska. Odborník na mezinárodní arbitráže a dnes vlivný podnikatel Radek Šnábl podle vyšetřovatelů za své poradenství vyinkasoval miliony korun z Dopravního podniku hlavního města Prahy oprávněně. Vyplývá to z policejního usnesení z druhé poloviny května, které mají LN k dispozici.

V případu šlo o to, že hlavní město usilovalo o zlevnění dodávky nových tramvají od Škody Transportation. Dlouhou dobu se politikům nedařilo s plzeňskými manažery domluvit. Až poradce Šnábl dotáhl vyjednávání do konce.

„Vstup Radka Šnábla do takto zablokovaného jednání přinesl možnost dalšího jednání, neboť vstupoval do jednání jako člověk, který měl podporu z řad politické reprezentace, která byla dána jeho působením na ministerstvu financí pod vedením Miroslava Kalouska a zároveň pozitivní referencí od Miroslava Kalouska, kterou respektoval jak generální ředitel Ďuriš, tak primátor Hudeček,“ napsali policisté do textu usnesení.

Hospody a restaurace žijí novou nadějí

Letos prý bude lépe. Tedy alespoň podle 42 procent oslovených hospodských a restauratérů. A dalších 36 procent z nich si myslí, že bude stejně jako v roce 2014. To není špatné. Oč se ve svých předpovědích opírají? O fakt, že se Češi po pěti letech začali vracet do restaurací. Na krizi již očividně zapomněli.

Autor: