Sobota 1. dubna 2023, svátek má Hugo
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

LN: Uhlobaron prodělal na rozinkách stamiliony

Média

  6:00
Zemřel před dvěma lety. Předtím však Luboš Měkota patřil k nejbohatším českým podnikatelům. Miliardy vydělal především při privatizaci Mostecké uhelné společnosti. Ne všechny investice se mu však za jeho života vydařily.

Luboš Měkota foto: Martin Pinkas - Euro, ČTK

Zhruba v roce 2008 se Měkota rozhodl zaměřit se na obchod s kmínem a rozinkami. Bohužel pro něho narazil na skupinu podvodníků – manžele Stavjaníkovy a agropodnikatele Josefa Pospíšila. V letech 2008 a 2009 uzavřela smlouvy na nákup 13 tisíc tun potravinářského kmínu a 1,5 tisíce tun rozinek kyperská společnost Laudible Trading Limited. Měkota byl její skrytý vlastník. Za zboží zaplatila firmě Aida 460 milionů korun. Nakoupený kmín a rozinky měla následně od Měkoty koupit společnost Tadorna.

Pavučina od Credit Suisse

Problém spočíval v tom, že tuny komodit se nikde nenašly – šlo totiž o fiktivní zásoby. Měkotova společnost naletěla, přeprodávala jen „papírové zboží“. Navíc společnost na konci transakce, Tadorna, dobře věděla, že uhlobaron žádný kmín ani rozinky ve skutečnosti nenakoupil. Byla personálně propojena s firmou Aida. A tak Měkotově firmě poslala zpět namísto smluvených 460 milionů pouhých 170 milionů. Kyperská Laudible Trading Limited prodělala necelých 300 milionů. Pražská kriminálka na konci roku 2013 podvodníky Stavjaníkovy a Pospíšila, kteří stáli za firmami Aida a Tadorna, obvinila.

Autor:

Mohlo by vás zajímat