Neděle 19. září 2021, svátek má Zita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

LN: V Česku možná zdraží voda

Ekonomika

  7:31
PRAHA - O deset procent ročně se může zvýšit cena vody, pokud vodárny nedostanou dotace z EU.

Voda foto: Reprofoto

Martina Bursíka čeká tvrdý oříšek. Evropské komisi se totiž nelíbí smlouvy mezi vodárnami a obcemi, které zajišťují dodávky vody do českých domácností i firem. Brusel kritizuje především délku uzavíraných smluv, které jsou často až na dvacet pět let.  

Ministr, který za českou vládu s Bruselem jedná, podotkl, že potíže jsou dlouhodobé. „Problém nastal už na začátku devadesátých let, kdy vznikaly velmi nestandardní smlouvy výhodné hlavně pro soukromé vodárenské společnosti,“ říká Bursík.  Brusel požaduje kratší dobu platnosti smluv. To však vodárnám ani obcím nevyhovuje. Čím déle smlouva trvá, tím lepší z ní plynou podmínky. Vodárna má na několik let zajištěn odbyt služeb a může obcím nabídnout výhodnější cenu vodného a stočného.

Současná kritika Evropské komise může mít na české vodárenství dalekosáhlý dopad. Česká republika se totiž zavázala splnit do roku 2010 evropské normy na čištění odpadních vod, což si podle propočtů ministerstva životního prostředí vyžádá investice za desítky miliard korun. Značná část těchto peněz přichází z evropských strukturálních fondů a právě tyto finanční dotace jsou ohroženy. Pokud nedojde k požadovaným změnám, především ke zkrácení doby platnosti smluv, může tento důležitý tok vyschnout.

 Další podrobnosti o možném
zdražení vody a evropský dotacích
 si přečtěte v dnešním vydání deníku


Autor:

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat