Pátek 31. března 2023, svátek má Kvido
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Lobkowicz chce v Číně rozjet síť českých minipivovarů. První už funguje

Ekonomika

  6:29
PRAHA - První český minipivovar otevřel v minulých dnech v Číně Steven Čang spolu s Pivovary Lobkowicz. V licenční smlouvě se česká strana zavázala, že zajistí sládka, domácí suroviny i potřebné know how. Pokud se spolupráce osvědčí, vznikne jich v nejlidnatější zemi světa celá síť. Serveru Lidovky.cz to prozradil manažer společnosti Petr Božoň.

Ve východočínském městě Tchien-ťin vzniká český minipivovar foto: ČTK

V době návštěvy českých podnikatelů a prezidenta Zemana v Číně, byl ve městě Tchien-ťin otevřen první český minipivovar. „Na základě vyhodnocení této pilotní fáze bude rozhodnuto o dalším rozvoji projektu, obecně se ale bavíme o síti minipivovarů,“ řekl serveru Lidovky.cz manažer Pivovarů Lobkowicz Petr Božoň. Společnost proto uzavřela s čínským partnerem Stevenem Čangem licenční smlouvu. „Dodáme především know how, včetně českých surovin, v naší kompetenci je i technologie vaření piva, receptury a personální zajištění v osobě sládka,“ tvrdí manažer pivovaru.

ČTĚTE TAKÉ:

„České pivo má v Číně velmi dobrý zvuk, mnoho z nich ho ochutnalo během návštěvy Česka a chtějí ho pít i doma,“ říká Božoň a dodává, že je v současnosti po kvalitním českém pivu v Číně velká poptávka. Podle něj se sice tuzemské pivo do asijské velmoci vyváží stále víc, kvůli dlouhé době transportu ho je ale nutné konzervovat, čímž ztrácí kvalitu.

Český sládek zaučí místní

Lobkowicz v rámci dohody uvolní minimálně na rok sládka z jednoho ze svých pivovarů, jeho úkolem pak bude nejen pivo vařit, ale i zaučovat místní personál. V první fázi se bude vařit český ležák, nemusí však zůstat pouze u něj. „Licenční smlouva nám umožňuje v případě zájmu rozšířit sortiment o další piva, která vyrábíme v našich pivovarech,“ dodává Petr Božoň. 

Steven Čang zakládá v Číně síť českých minipivovarů

Steven Čang chce v minipivovaru vařit pro místní zákazníky denně 500 litrů piva, řekl ČTK. Ten vybudoval společně s restaurací, která je zařízena ryze v českém stylu. Stěny zde ozdobí loutky Spejbla a Hurvínka, servírky zase budou obsluhovat ve slovanských krojích. Na jídelníčku pak zákazníci najdou třeba pečené koleno, žebra nebo výpečky.

Do piva se zamiloval v Česku

Čang se do českého piva zamiloval během svého dvouletého pobytu v České republice, kde pracoval v oblasti telekomunikací. „Pivo“ je také jedno z mála českých slovíček, které prý umí. „Když jsem odjížděl z Česka, říkal jsem si, že už nebudu moct pít tak dobré pivo. Už tehdy jsem proto přemýšlel o zřízení minipivovaru,“ řekl Čang.

Autor:

Testování: Otestujte Buchtičky se šodó naruby
Testování: Otestujte Buchtičky se šodó naruby

Máte rádi buchtičky se šodó, ale nechcete se pouštět do jejich přípravy? Tak se přihlaste do testování novinky na trhu – buchtiček s vanilkovým...