Úterý 30. listopadu 2021, svátek má Ondřej
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Obří dům z 19. století v centru Prahy zlevnil na 299 milionů. Rozjíždí se třetí aukce

Ekonomika

  6:00
PRAHA - Pokud se podaří pro rozlehlou budovu v pražské ulici U Půjčovny nedaleko hlavního nádraží najít kupce, bude to největší letošní prodej státního majetkového úřadu. Ve dvou po sobě jdoucích aukcích však na dům s lukrativní polohou v centru metropole nepřišla jedina nabídka. V pondělí začal pokus číslo tři.

Administrativní centrum U Půjčovny 10 poblíž hlavního nádraží v Praze. foto: ÚZSVM

Při pohledu na omšelý dům s pěti podlažími je zřejmé, že do něj bude třeba investovat hodně peněz. Na druhou stranu se objekt nachází jen pár stovek metrů od hlavního nádraží a podobných objektů v centrální Praze už k mání mnoho není. Proto je nezájem investorů trochu překvapivý.

Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM), který nyní budovu spravuje, ohlásil třetí aukci v pondělí, nabídky očekává do 1. února příštího roku. V prvním kole byla cena 390 milionů, ve druhém klesla na 351 milionů. Třetí pokus přináší novou nabídku – 299 milionů korun.

„V průměru se nemovitosti prodávají nejčastěji právě ve třetím nebo čtvrtém kole,“ věří v úspěch dalšího prodeje mluvčí úřadu Radek Ležatka.

Ve hře je objekt z roku 1841, který se nachází na rohu ulic Jeruzalémská a U Půjčovny. Původně se jednalo o pobočku Stavovského divadla, scéna však nebyla příliš úspěšná. Dům později koupil stát, který ho využíval například jako zastavárnu, aukční halu nebo půjčovnu. Sloužil také jako sklad Tuzexu či sídlo nejrůznějších podniků. Naposledy tamní kanceláře využíval Úřad průmyslového vlastnictví.

Jako nepotřebný jej nyní prodává majetkový úřad ÚZSVM. Na starosti má podobné případy, kdy domy či jiný majetek nechce žádné město, obec nebo státní instituce. Spravuje i věci či nemovitosti soukromých vlastníků, kteří umřou bez dědiců nebo propadnou státu po pachatelích trestných činů.

Budovu na rohu ulic Jeruzalémská a U Půjčovny v centru Prahy (na snímku...
Pětipodlažní rohový dům byl v minulosti divadlem, sloužil i jako kancelřská a...

Ve dvou vyhlášených aukcích na zmíněný dům dorazila pouze obálka s dopisem, že uchazeč má o objekt zájem, ovšem za nižší cenu. „Ale i kdyby tam číslo bylo, tak pokud by bylo nižší než stanovená minimální cena, nemohli bychom nabídku ze zákona akceptovat,“ řekl mluvčí Ležatka.

Uznává, že rozsáhlý objekt bude vyžadovat značné investice, navíc se nachází v památkové rezervaci, což může investorské záměry komplikovat.

STÁT PRODÁVÁ

 • Majetkový úřad se mimo jiné zabývá prodejem nemovitosti či věcí zanechaných člověkem bez dědiců nebo zabavených pachatelům trestných činů.
 • Objevují se mezi nimi kuriozity i lukrativní příležitosti ke koupi. Podle zákona je majetek, který připadne ÚZSVM, nejdříve nabízen jiným státním institucím.
 • Pokud neprojeví zájem nebo si ho ÚZSVM sám neponechá či ho nepřevede bezúplatně jiným subjektům, jako jsou kraje a obce, teprve poté je možné ho nabídnout k prodeji.
 • ÚZSVM loni zvýšil příjmy o 83 procent na 1,933 miliardy korun v porovnání s rokem 2014.

„Na druhou stranu jde o jeden z posledních volných objektů v centru Prahy. Poměrně ojedinělá je i možnost zřízení vlastního parkoviště,“ dodal mluvčí. Ve vnitrobloku se nachází parcela o výměře 699 metrů čtverečních, která by mohla po úpravách sloužit právě jako parkoviště. To je ve středu hlavního města velká výhoda.

Jediný srovnatelný prodej majetkového úřadu v tomto roce byla neúspěšná aukce pražské barokní perly Invalidovny. Za ni chtěl stát bezmála 638 milionů. Nepřišla ale žádná nabídka, další osud Invalidovny se v současné době řeší. Jisté je, že její komerční využití by bylo velmi obtížné.

U domu poblíž hlavního nádraží je situace trochu jiná. Kromě patnácti bytů má i kancelářské prostory a velký sál využitelný například pro konference nebo firemní školení. V pěti podlažích je k dispozici šest a půl tisíce metrů čtverečních.

Mapy poskytuje freytag & berndt. Společnost také vytváří mobilní aplikaci PhoneMaps, která obsahuje turistické a cykloturistické mapy celé Evropy, aplikace je ke stažení zdarma na Apple Store a Google Play Store. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap

Co bude dál? Zákon o majetku státu říká, že v prvním kole je povinností úřadu nastavit minimální kupní cenu alespoň ve výši dané znaleckým posudkem. Pokud se sejde více oceňovacích metod, měl by prodávající nasadit nejvyšší cenu.

Až ve druhém a dalších kolech je možné minimální cenu snižovat. Tu stanovuje ředitel příslušného územního pracoviště ÚZSVM s ohledem na znalost místních poměrů a situaci na trhu. Udělat to ale nemusí a objekt může nabízet v různých aukcích neustále za stejnou cenu.

DIVADLO, TUZEX, ZASTAVÁRNA

 • Budova na rohu ulic Jeruzalémská a U Půjčovny vznikla na popud tehdejšího ředitele Stavovského divadla Augusta Stögera, který se rozhodl postavit novou budovu pro reduty a bály podle plánů Jana Jindřicha Frenzela.
 • Zahajovací reduta se konala 24. ledna 1841. Sál měl rozměry 29x19 m, hlediště mělo 19 lóží a 2 galerie. Kapacita byla 232 sedících a 700 stojících diváků. Divadlo nebylo příliš navštěvováno, kvalita jeho produkcí klesala. Poslední představení se konalo 2. dubna 1846.
 • Následně budovu koupil stát, který ji přeměnil na zastavárnu, aukční halu a půjčovnu.
 • V novodobé historii tam sídlila celá řada podniků či úřadů a také sklad a kanceláře Tuzexu.
 • Posledním uživatelem byl Úřad průmyslového vlastnictví.

Zdroj: ÚZSVM

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat