Pátek 28. ledna 2022, svátek má Otýlie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Luxusní Hotel Praha zavírá. Koupila ho kyperská firma

Ekonomika

  17:20
PRAHA - Pětihvězdičkový Hotel Praha změnil majitele, koupila ho kyperská společnost Maraflex Limited. Ta ho chce zavřít a začala s propouštěním.

Pětihvězdičkový Hotel Praha (na snímku z roku 2004) foto: ČTK

"Zavolali si nás do kinosálu, kde nám řekli, že novým majitelem je Čech. Podle něj nechce areál dále provozovat jako hotel," řekl serveru iDNES.cz propuštěný zaměstnanec, podle kterého dostalo výpověď zhruba 50 lidí.

Podle obchodního rejstříku je novým majitelem hotelu kyperská společnost Maraflex Limited. Přestože má stejnou adresu jako několik společností skupiny PPF, mluvčí PPF Jitka Tkadlecová vlastnictví hotelu popřela. "Nikdy jsme Hotel Praha nekoupili ani o tom neuvažovali," řekla serveru.

Hotel Praha byl otevřen v roce 1981 a původně sloužil potřebám komunistické strany a československé vlády, používal se například pro ubytování zahraničních delegací.

Stojí na velkorysém pozemku o rozloze sto tisíc metrů čtverečních. Nabízí 136 pokojů, prezidentské apartmá o rozloze 370 metrů čtverečních i konferenční sály.

Hotel Praha

Architektonická soutěž na návrh hotelu byla vypsána v roce 1971 a zvítězil návrh čtveřice renomovaných architektů Jaroslava Paroubka, Arnošta Navrátila, Radka Černého a Jana Sedláčka. Samotná výstavba začala v roce 1975. Hotel přišel na astronomických osm set milionů korun.

Vítězný projekt vycházel z přirozených vlastností svažité parcely, někdejší Petschkovy zahrady, o rozloze 100 000 metrů čtverečních.

Půdorys hotelu navazuje na vrstevnice a pětipatrová budova přirozeně přechází do přilehlé rozlehlé zahrady.

Při stavbě se uplatnily jen ty nejkvalitnější dostupné domácí technologie a materiály, například lustry navrhl slavný sklářský výtvarník Stanislav Libenský, nábytek pochází mimo jiné od uznávaného interiérového designéra Zbyňka Hřivnáče.

Pokoje směřují k jihu a nabízejí jedinečný výhled na Pražský hrad.

Pětihvězdičkový Hotel Praha (na snímku z roku 2004)

Veřejnosti se hotel otevřel teprve po roce 1989, když se stal majetkem pražského magistrátu. Ve správě jej měla Praha 6, která jej v roce 2002 (tehdy byl starostou Pavel Bém) prodala za půl miliardy korun společnosti Falkon Capital.

Ta se dostala do povědomí veřejnosti, když v roce 2001 od české vlády odkoupila miliardový ruský dluh.

V minulosti se v hotelu ubytovala řada známých lidí, například v roce 1995 zde pobýval během natáčení filmu Mission Impossible americký herec Tom Cruise.

Hotel Praha má jako místo pro svá soustředění v oblibě také česká fotbalová reprezentace. Právě zde se ale v roce 2007 po prohře s Německem konal neslavný večírek s účastí prostitutek, po kterém se fotbalisté načas přesunuli do nedalekého hotelu Crowne Plaza (někdejší International).

Autoři: ,

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

Opět jsme to roztočili: Ohlédnutí za Vánočním kolotočem v roce 2021
Opět jsme to roztočili: Ohlédnutí za Vánočním kolotočem v roce 2021

Vánoční kolotoč se stal nedílnou součástí eMimina. Letos si už po třinácté naše uživatelky vzájemně poslaly dárečky, které opět udělaly velkou...

Mohlo by vás zajímat