Neděle 29. ledna 2023, svátek má Zdislava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ekonomika

Skipas za bezmála 70 eur. V Rakousku i Německu začíná sezona cenovým šokem

V Schladmingu bude letos denní skipas stát 63 eur. foto: Shutterstock

Lyžařská sezona v Rakousku začíná cenovým šokem, v některých oblastech se ceny denních skipasů přiblížily hranici sedmdesáti eur, v přepočtu tedy vyjdou na 1 700 korun. Podražily i ubytovací služby nebo lyžařské kurzy. Skiareály zdražují také v Německu.
  16:32

Tento týden se v rakouských Alpách rozjela naplno lyžařská sezona, i když zhruba dvě desítky lyžařských středisek zahájily sezonu už dříve. Ve čtvrtek se podle serveru Bergfex rozjely vleky například v tyrolské oblasti Kühtai a St. Anton am Arlberg nebo v areálu Saalbach-Hinterglemm v Salcbursku. V nejvyšších polohách těchto alpských oblastí je nejméně 40 centimetrů sněhu.

Nadšení návštěvníků rakouských Alp však poněkud tlumí vysoké ceny za nabízené služby, způsobené především vysokými náklady na energie. Podle serveru oe24.at skipasy v některých rakouských skiresortech podražily o 14 procent, v průměru pak o osm procent.

Například ve středisku St. Anton am Arlberg bude stát denní skipas pro dospělého od 24. prosince 67 eur, v Kitzbühelu bude kolem přelomu roku za 65 eur, v Schladmingu 63 eur. Lyžařské středisko Dachstein West si letos cenu denního skipasu cení na 57 eur, přičemž ještě loni to bylo 50 eur.

Některá střediska nyní sází na variabilní ceny. Například lanovky ve vorarlberských střediscích Montafon a Brandnertal bude mít levnější ten, kdo si je objedná dříve a na internetu a na dny s menším vytížením. Také denní skipasy ve štýrském Planai stojí mezi 58 a 68 eury podle toho, s jakým předstihem si je člověk objedná.

Provozovatelé lanovek chtějí šetřit. Uvažují například o vypnutí vyhřívání sedaček, omezení nočního lyžování a osvětlení stanic.

Lidé, kteří jsou zvyklí na více než jednodenní výlety na sjezdovky, musí sáhnout do kapes ještě hlouběji. Hotely podražily až o 20 procent. Přesto jsou pokoje přinejmenším do poloviny ledna z velké části zamluvené. Po téměř třech letech protikoronavirových opatření a následném zdražování však lidé změnili chování. Objednávají si pobyty později a na méně dní.

Německé lyžování ve znamení úspor

První lyžaře v pátek přivítalo středisko v jihoněmecké oblasti Zugspitze. Sněhové podmínky nejsou zatím ideální, proto je v provozu jen jeden vlek a jedna sjezdovka. Kvůli omezené kapacitě tak areál prodává denně jen menší počet skipasů, které je ale možné s třídenním předstihem koupit přes internet.

Kvůli vysokým nákladům na energie přistoupil provozovatel areálu Zugspitze a také nedalekého střediska Garmisch-Classic k řadě úsporných opatřeních, ale ani tak se nevyhnul zdražování. „Uzavření sjezdovek není řešení,“ řekl Matthias Stauch, šéf společnosti Bayerische Zugspitzbahn, která oba areály provozuje. Dodal, že asi 50 procent pracovních míst v regionu je navázáno na turistický ruch.

Bayerische Zugspitzbahn chce během letošní zimy výrazně snížit náklady na zasněžování, proto se při spouštění sněžných děl bude řídit aktuálními cenami elektřiny, předpovědí počasí a ekonomickou smysluplností. Pro lyžaře to může znamenat, že ve středisku Garmisch-Classic, které na rozdíl od areálu Zugspitze na zasněžovací zařízení spoléhá, budou užší sjezdovky, a ne všechny vleky budou v provozu.

Lyžovat se začalo i v Itálii

Italští provozovatelé středisek očekávají první vlnu turistů příští týden, kdy je v zemi státní svátek. Vyhlídky na letošní sezonu nejsou kvůli zdražování služeb a poklesu kupní síly jednoznačné, část provozovatelů ale doufá v návrat na čísla před pandemií, píše italský tisk. Kvůli drahým energiím řada areálů oznámila zdražení o zhruba deset procent.

Už minulý týden zahájily provoz vleky a sjezdovky v Dolomitech, o víkendu se začne lyžovat v oblasti Val di Sol, kam před pandemií směřovalo i hodně českých turistů.

Poslední dvě zimní sezony výrazně ztížila pandemie covidu-19, která způsobila především výrazný úbytek zahraničních turistů. Letos se podnikatelé obávají zdražení energií a ztráty kupní síly domácností kvůli vysoké inflaci v Itálii i dalších evropských zemích.

„Očekáváme pomalý rozjezd s rezervacemi především na krátké pobyty,“ řekla předsedkyně sdružení italských provozovatelů vleků ANEF Valeria Ghezziová, podle které panuje mezi podnikateli velká nejistota. Předseda konkurenční asociace Federfuni Andrea Formento je o něco optimističtější. „Věříme, že se vrátíme na úroveň před pandemií, nebo se k ní alespoň přiblížíme,“ řekl minulý týden deníku La Stampa.

Řada lyžařských areálů ohlásila zdražení vstupenek a skipassů už v září. Zvýšení cen se pohybuje na mnoha místech kolem deseti procent, zdražení je ale mírnější u dlouhodobých permanentek či při nákupech on-line. Není vyloučené, že některá střediska budou zdražovat ještě během sezony. Růst cen souvisí s prudkým zdražením energií, což pociťují i další podniky v zimní turistice.

Například hotely zvýšily ceny svých služeb v průměru o 11 až 13,5 procenta a lyžařské školy zvýšily tarify o sedm procent. Podle sdružení spotřebitelů Assoutenti se průměrná útrata za týden na lyžích meziročně zvýší o 15 procent na 1 400 eur na osobu (zhruba 35 000 korun).

Zatím se nepotvrdily obavy z počátku podzimu, že by některé areály kvůli prudkému zdražování energií nezasněžovaly sjezdovky a nezahájily zimní provoz. Rozhodly se tak jen některé menší areály v Alpách i Apeninách.

Francouzská střediska lákají na slevy

Sezona začala i ve Francii. Některá tamní alpská střediska lákají na levnější skipasy v předvánočním čase. Avoriaz, který je součástí komplexu Portes du Soleil, nabídne jednodenní jízdné za 21 eur (510 korun) namísto 62 eur, Les Deux-Alpes nebo Courchevel za zhruba 40 eur (980 korun) namísto až 72 eur, píše specializovaný server skieur.com.

V Pyrenejích na hranicích se Španělskem se v posledních dnech ochladilo a napadlo také několik centimetrů nového sněhu, což umožnilo otevřít první lyžařská střediska. Zhruba metr sněhu ale stačí jen pro pozvolnější část sjezdovek, ty strmější se otevřou v příštích dnech. Ve středisku Artouste mají obsazeno zhruba 70 procent kapacit na týden mezi svátky i na zimní prázdniny francouzských školáků, které začínají v polovině prosince, píše France 3.

29. listopadu 2022

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat