Úterý 18. května 2021svátek má Nataša 15 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Byznys

Připravte si peněženky. Lyžování v Česku vyjde dráž než loni

Zahájení zimní sezóny ve ski areálu Špičák.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zahájení zimní sezóny ve ski areálu Špičák. | foto: MAFRA - Ladislav Němec

PRAHA Zimní sezona 2012/2013: České lyžařské areály se začaly propojovat, ve většině míst zdražily skipasy - a to o deset až čtyřicet korun. Zdražení proběhlo hlavně kvůli zvýšení cen energií a DPH.

Nejvíce si připlatí lyžaři na Ještědu, šumavském Špičáku nebo na Černé hoře. Ceny v těchto areálech se zvedly o pět až deset procent.

Zatímco loni zaplatil dospělý lyžař ve SkiResortu Černá hora za celodenní skipas 590 korun a za dětský celodenní skipas 360 korun, letos stejná jízdenka vyjde na 620 korun pro dospělého a 380 korun pro dítě.

Podobně se zvedly i ceny vícedenních jízdenek. Zatímco loni vyšla týdenní permanentka pro dospělého na 2990 korun, letos si lyžaři připlatí o 150 korun víc. „Cena nejvíce prodávaného skipasu na jeden den pro dospělého se po dobu šesti zimních sezon nezměnila. Jenomže v roce 2006 byla sazba DPH 5 procent a nižší byly i ceny nákladů na elektřinu, naftu nebo mzdy. V letošním roce činí snížená sazba DPH 14 procent,“ vysvětluje důvod zdražení šéf SkiResortu Petr Hynek a dodává, že příští rok lze navíc čekat sazbu 15, možná i 17,5 procenta.

Lyžování dětí zdražuje

Na ještě vyšší ceny se pak musí připravit návštěvníci skiareálu Ještěd - Pláně. Zatímco loni tam vyšla celodenní permanentka dospělého na 550 korun a dítě na 280 korun, letos si dospělý lyžař musí připravit 590 korun. Za dětský lístek na celý den pak návštěvníci Ještědu zaplatí 320 korun.

O dvacetikorunu zdraží i jízdné v největším lyžařském areálu na Šumavě Ski&Bike Špičák nebo v největším zimním středisku Krušných hor, na Klínovci. Na Špičáku loni lyžaři za celodenní skipas zaplatili 520 korun, letos je vyjde na 540 korun. Dětský lístek na celý den vyjde dráž o 15 korun a návštěvníci za něj zaplatí 365 korun.

Na Klínovci pak lyžaři za celodenní jízdné zaplatí místo loňských 570 korun 590 a denní skipas pro dítě vyjde na 440 korun.
Provozovatel největšího českého lyžařského střediska Špindlerův Mlýn společnost Melida tvrdí, že letos ceny moc měnit nechce. Jednodenní skipas tak vyjde dospělého stejně jako loni na 700 korun. Skipas pro děti nad šest let ale podražil ze 450 na 490 korun.
Levněji vyjde vícedenní jízdné. Například pokud si lyžaři koupí 15denní skipas, za jeden den lyžování zaplatí 470 korun. Pokud si koupí jízdenku na 10 dní, jeden den na lyžích je vyjde na 510 korun.

Propojování areálů

Na lyžaře ve skiareálech nečekají jen vyšší ceny. Většina resortů totiž během loňského a letošního roku investovala do nových odbavovacích systémů, výstavby většího počtu parkovacích míst nebo do rozšiřování sjezdovek. Novinkou většiny velkých tuzemských lyžařských center je i to, co v Alpách znají už několik let - propojení jednotlivých areálů jedním skipasem.

Ceny permanentek_grafika.

„Díky novému odbavovacímu systému v Bedřichově budou propojeny všechny tři hlavní skiareály v Jizerkách, a to Tanvaldský Špičák, Severák a Bedřichov, jedním skipasem. Majitelé skipasů budou moci navíc bezplatně využít skibus, který bude letos nově jezdit mezi všemi centry,“ potvrzuje Jakub Koutek, mluvčí společnosti SKI Bižu, která provozuje lyžařská střediska v Jizerských horách.

Své lyžařské areály pak letos nově propojil i SkiResort Černá hora, pod niž spadají areály Černá hora, Janské Lázně, Svoboda nad Úpou, Velká Úpa a Pec pod Sněžkou. Propojování se pak letos dočkají i návštěvníci jihočeského lyžařského Skiareálu Lipno. I tam jízdné podraží, a to o 20 korun. Za jednodenní skipas tam dospělý zaplatí 540 korun, tedy o dvacetikorunu více než loni. „Lyžařský areál propojíme s letošním turistickým hitem Stezky korunami stromů. Lyžaři budou moci využít celoročního provozu stezky a lyžování zkombinovat s výstupem do vrcholků stromů a dále až do výšky 40 metrů,“ vysvětluje ředitel Skiareálu Lipno Petr Dušek a dodává, že kromě toho letos návštěvníky čeká například vstup na výukové hřiště pro začínající lyžaře zdarma.

Zdarma bude na Lipně i skibus nebo parkování, které provozovatel areálu firma Lipno Servis letos rozšířila o 80 míst.
Do rozšiřování svého areálu pak investovala i společnost Sněžník, která provozuje lyžařský areál Dolní Morava. Celodenní jízdné tam sice zdražilo o desetikorunu a skipas na den vyjde dospělého na 590 korun, zato ale přibyl nový wellness hotel a přímo před ním i nový vlek a nová sjezdovka v délce 650 metrů.

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Vratislav Štůla po druhé světové válce nastoupil do služeb OSN. Dvacet let... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Mnohé dávné pohanské zvyklosti přežívají dodnes, byť mají spíš kouzlo zábavného... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...