Pondělí 16. května 2022, svátek má Přemysl
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Maďaři si lhali do kapsy, až přišel bankrot. Neopakujme jejich chyby

Ekonomika

  9:50
PRAHA - Ministr financí Eduard Janota v souvislosti se stavem české státní pokladny pohrozil vývojem, kterým v uplynulých letech prošlo Maďarsko.

Nejvyšší čas začít šetřit foto: Shutterstock

Pokud to Janota se svým příměrem myslel vážně, pak mluví o tom, že tato země doplatila na nesplnitelné předvolební dluhy. Populistická politika maďarských socialistů přivedla stát k dluhu ve výši sedmdesáti procent HDP (v Česku je to zatím zhruba 30 procent) a bez pomoci ze zahraničí by Maďarsko zřejmě nedokázalo odvrátit státní krach.

Další velkou ranou pro Maďary byly vysoké úrokové sazby související s vysokou zadlužeností země. Maďaři si proto na rozdíl například od Čechů pořizovali půjčky v cizích měnách. Když však kurz forintu kvůli hluboké finanční krizi prudce klesl, zdražil Maďarům i jejich úvěry. Mnoho lidí tak s výplatou ve forintech nedokázalo splácet hypotéky ve švýcarských francích nebo auta, na která si půjčili v eurech.

Maďarsko čelí vysoké nezaměstnanosti a zemi postihla vysoká inflace. Nevyhnutelné reformy teď budou Maďary bolet mnohem víc, než kdyby se do nich vláda pustila o pár let dříve, kdy už bylo jasné, že je situace neudržitelná.

Až v roce 2006 však tehdejší maďarský premiér Ferenc Gyurcsány poprvé připustil, že s maďarskou ekonomikou není všechno v pořádku.

"Bylo jasné, že to, co říkáme, není pravda. Možnosti státu jsou zcela vyčerpány a my jsme za poslední čtyři roky neudělali vůbec nic," prohlásil Gyurcsány v důvěrném vystoupení před svými poslanci v květnu roku 2006. Někdo však jeho projev nahrál a maďarský rozhlas ho o pár měsíců později odvysílal. Celá země byla v šoku. Opozice požadovala premiérovu demisi a do ulic vyšli lidé se stejným požadavkem.

Přesto socialisté zůstali u moci a pustili se do nutných reforem. Jenže v tu chvíli už bylo pozdě. Když loni vypukla finanční krize, dolehla s plnou silou nejprve na destabilizované země jako Maďarsko a další půjčky už pro ně byly příliš drahé.

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Češi řeší, čím topit. Proč bychom se neměli zbavovat plynového kotle?

Premium Plynu pro domácnosti by mělo být dosti při přerušení dodávek z Ruska. Nedostatkový plyn sice zdražuje, ale rychlý...

I vysokoškolák může být blbý, říká obávaný lovec z Novy Doktor Vševěd

Premium Na úspěchu televizní soutěže Na lovu má Jiří Martínek velký podíl. Diváci žasnou nad jeho znalostmi. On žasne taky –...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat