Pátek 3. února 2023, svátek má Blažej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Maďarský MOL koupí podíl Italů v České rafinérské

Ekonomika

  11:58aktualizováno  12:07
BUDAPEŠŤ - Maďarský ropný a plynárenský koncern MOL podepsal dohodu o koupi menšinového podílu italského konkurenta Eni v České rafinérské. Oznámila to firma. Přednostní právo na podíl má ale Unipetrol, který je většinovým vlastníkem České rafinérské. Podíl Eni činí 32,4 procenta. Finanční podmínky transakce nebyly zveřejněny, napsaly agentury MTI a Reuters.

Ropná rafinerie. Ilustrační foto. foto: Shutterstock

Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) v dubnu agentuře Reuters řekl, že polská ropná společnost PKN Orlen, která ovládá Unipetrol, jedná o koupi podílu Eni v České rafinérské. Pokud by PKN podíl koupila, získal Unipetrol plnou kontrolu nad Českou rafinérskou.

Koupě stanic Agip

Maďarská ropná společnost MOL koupí 208 čerpacích stanic Agip v České republice, na Slovensku a v Rumunsku. Její maloobchodní síť tak vzroste na téměř 2000 čerpacích stanic v 11 zemích.

MOL se stává druhým největším hráčem z pohledu velikosti sítě čerpacích stanic na českém trhu. Celkem 125 nových čerpacích stanic společně s 24 čerpacími stanicemi Slovnaft a 125 čerpacími stanicemi Pap Oil zajistí skupině více než desetiprocentní maloobchodní podíl na trhu. Jedničkou českého trhu je Benzina.

Unipetrol již začátkem roku zvýšil v České rafinérské svůj podíl, když za více než 27 milionů dolarů (536 milionů korun) koupil zhruba 16 procent akcií podniku od společnosti Shell Overseas Investments.

Česká rafinérská je jediným zpracovatelem ropy a výrobcem ropných produktů v České republice. Provozuje rafinérie ropy v Litvínově a Kralupech nad Vltavou.

Skupina MOL působí ve více než 40 zemích světa a zaměstnává téměř 29 000 lidí. Provozuje čtyři rafinérie a dva petrochemické závody v rámci integrovaného řízení dodavatelského řetězce v Maďarsku, na Slovensku a v Chorvatsku. Skupina MOL má také vlastní síť více než 1700 čerpacích stanic v 11 zemích střední a jihovýchodní Evropy.

Autoři: ,

Mohlo by vás zajímat