Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Madeta se nedohodla s dodavatelem, přijde o 200 000 litrů mléka denně. Její tržby se mohou propadnout až o miliardu

Ekonomika

  8:02aktualizováno  9:55
České Budějovice - Největší česká mlékárna Madeta přijde od 1. července o dodávky 200 000 litrů mléka denně, které jí dodávalo Mlékařské a hospodářské družstvo JIH. Družstvo bude více dodávat do Německa, do Madety tedy méně. Pro Madetu to může znamenat roční propad tržeb až miliardu korun.

Největší česká mlékárna Madeta přijde od 1. července o dodávky dvě stě tisíc litrů mléka, které jí dodávalo Mlékařské a hospodářské družstvo JIH. foto: ČTK

Madeta dokončila investici za 300 milionů. Přesunula závod do Plané

Madeta si zatím zajistila 50 000 litrů od jiných dodavatelů. JIH bude víc dodávat Německu kvůli vyšší ceně. Madeta družstvu nabízela výkupní cenu 8,9 koruny za litr. V pátek to řekli generální ředitel Madety Milan Teplý, předseda představenstva JIH Karel Bednář a ředitelka jihočeské agrární komory Hana Šťastná.

JIH bude víc dodávat mlékárně Goldsteig v Chamu. Madeta letos plánovala tržby 5,2 miliardy korun. Jihočeská mlékárna denně zpracuje 950 000 litrů mléka. Madeta bude muset podle Teplého snížit výrobu trvanlivého mléka i omezit sušení mléka. „Budeme vyřazovat výrobky. To všechno platí, pokud neseženeme mléko. Říkají, že tam dostanou víc a že tam (v Chamu) dostanou akcie. Není to z cenových důvodů, za loňský rok od nás mají nejvyšší cenu v republice,“ řekl Teplý.

Ruské embargo zasáhne český trh s mléčnými výrobky. Utrpí Madeta

Na situaci v pátek upozornil Český rozhlas. Bednář řekl, že hlavním důvodem změny je cena, která je v Německu dlouhodobě vyšší. Do Chamu nyní JIH dodává 450 000 litrů mléka denně, od července to bude řádově 650 000 litrů. Do Madety bude JIH od července dál dodávat asi 430 000 litrů mléka denně. K tomu, že v Goldsteigu získá JIH akcie, se nechtěl vyjádřit.

„Důvod je ekonomický, cena mléka. Není to konkrétní cena v daném měsíci, ale dlouhodobě byla cena v Německu vždycky vyšší o nějakých 30, 40 haléřů, ale bylo období, kdy byla vyšší i o korunu,“ řekl Bednář. JIH tak bude nově polovinu produkce dodávat do Německa, polovinu do ČR.

Madeta měla teď 230 dodavatelů, přijde asi o 40 z nich. Přestanou jí dodávat výrobci patřící pod JIH z okresů Český Krumlov a Jindřichův Hradec. „Budeme jezdit pro mléko 100 kilometrů na Moravu. Mají (JIH) na to právo. Rozhodli se, řekli nám o tom s nějakým předstihem, po 30 letech nás zařadili mezi horší odběratele,“ řekl Teplý.

JIH má pod kontrolou 16 procent českého trhu s mlékem, denně zobchoduje 1,32 milionu litrů mléka. JIH má asi 190 členů - prvovýrobců.

„Mrzí nás, že největší odbytové družstvo JIH a největší jihočeská mlékárna nedokážou najít maximální úroveň spolupráce, která je logicky nejvýhodnější jak pro region, tak pro zúčastněné strany. Agrární komora nezasahuje do dodavatelsko - odběratelských vztahů, a pokud vím, bavorští partneři (družstva JIH) jsou už 15 let prověřeni, takže se dá předpokládat, že jednak díky ověřeným vztahům a asi i kvůli cenové politice dospělo družstvo k tomuto rozhodnutí,“ řekla Šťastná.

Slovensko smí prodávat pomazánkové máslo. Madeta další boj vzdala

Madeta zpracuje 950 000 litrů mléka denně. Má čtyři výrobní závody - v Plané nad Lužnicí, Českém Krumlově, Jindřichově Hradci a Pelhřimově. Má 220 dodavatelů mléka. Firma zaměstnává 1500 lidí.

V roce 2016 měla Madeta konsolidovaný zisk po zdanění 371,2 milionu korun, konsolidované tržby 5,25 miliardy korun. Výsledky za léta 2017 a 2018 ještě nezveřejnila.

  • Společnost Madeta patří k největším výrobcům mléčných produktů v České republice, denně zpracuje zhruba 950.000 litrů suroviny ve čtyřech závodech v Plané nad Lužnicí, Českém Krumlově, Jindřichově Hradci a Pelhřimově. Ztráta 200.000 litrů z přibližně 630.000 litrů, které jí dodává Mlékařské a hospodářské družstvo JIH, je tedy pro hospodaření jihočeského podniku velmi výrazná.
  • Nyní oznámené ukončení části dodávek je pokračováním dlouhodobého obchodního sporu mezi oběma stranami, který provázelo kolísání podílu družstva JIH na zásobování Madety. Zatímco v roce 2002 dodávalo mlékárně 70 procent suroviny, v roce 2010 to byla jen polovina. Nyní družstevníci dodávali zhruba dvě třetiny mléka zpracovávaného Madetou.
  • Již v roce 2004 zkomplikovalo družstvo výrazně situaci Madety, když začalo vyvážet mléko do Německa, kde vyjednalo lepší výkupní cenu. Jihočeská mlékárna tehdy přišla o třetinu dodávek. Podobná situace se opakovala také na přelomu let 2007 a 2008, kdy družstvo kvůli požadavku na vyšší výkupní cenu opakovaně pohrozilo výpovědí významné části dodávek. Nakonec se ale tehdy obě strany dohodly.
  • Zájmy vedení Madety a družstva se dostaly do konfliktu i v otázce prodeje 36 procent akcií firmy, které původně vlastnil státní Podpůrný a garanční rolnický a lesnický fond a jež mělo podle výsledků tendru původně koupit družstvo. Do věci se vložil i tehdejší ministr zemědělství Jaroslav Palas (ČSSD), který v létě 2002 prodej akcií mlékárny pozastavil. Podíl nakonec v prosinci 2003 získaly Jihlavské mlékárny a později skončil v rukou Milana Teplého, většinového vlastníka Madety.
  • Teplý, který působil v někdejších Jihočeských mlékárnách od poloviny 70. let, se začátkem roku 1990 díky vnitropodnikovým volbách stal generálním ředitelem firmy, která zamířila do kupónové privatizace. V roce 1997 pak koupil většinový podíl ve společnosti od Investiční a poštovní banky. "Já měl zastavené všechno... 11 let jsem to splácel," vzpomínal Teplý, který časem Madetu ovládl. Formálně vlastní 95 procent akcií společnost Faltha Investment z Britských Panenských ostrovů.
  • Základy Madety položili začátkem 20. století zemědělci z okolí Tábora, kteří založili Mlékárenské družstvo Táborské (MDT, odtud současný název). Po druhé světové válce byly mlékárenské podniky na jihu Čech znárodněny a vznikly dva velké závody, Jihočeské mlékárny v Českých Budějovicích a Madeta v Táboře. V 60. letech byly nakonec sloučeny. V roce 1991 pak byla založena akciová společnost Jihočeské mlékárny, zařazená do kuponové privatizace. V dubnu 2002 změnila jméno na Madeta.
  • V roce 2016 měla Madeta, která zaměstnává 1500 lidí, zisk po zdanění 371,2 milionu korun a konsolidované tržby 5,25 miliardy korun. Výsledky za roky 2017 a 2018 ještě nezveřejnila. Pro letošní rok plánovala tržby přes šest miliard.
Autor:

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...