Neděle 5. prosince 2021, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Mafra neuspěla u Ústavního soudu ve sporu s exministrem Langerem

Ekonomika

  19:48
Brno - Nakladatelství Mafra neuspělo u Ústavního soudu (ÚS) ve sporu s bývalým ministrem vnitra Ivanem Langerem kvůli článkům spojujícím Langera s kontroverzním podnikatelem Františkem Mrázkem. Rozhodnutí ÚS z poloviny června v úterý zveřejnil Langer na sociální síti LinkedIn.

Ivan Langer byl v minulosti místopředseda Poslanecké sněmovny, ministr vnitra či místopředseda ODS. foto: Ondřej NěmecMAFRA

Soudy opakovaně Mafře nařídily, aby se za články omluvila. Nakladatelství se kvůli rozsudkům obrátilo na Nejvyšší soud, který ale dovolání Mafry odmítl. Proti rozhodnutí Nejvyššího soudu pak Mafra podala i ústavní stížnost, podle nynějšího rozhodnutí ale nebyla ústavní práva nakladatelství porušena.

Spor Mafry s Langerem se týkal série článků z roku 2008 v deníku Mladá fronta Dnes a na serveru iDNES.cz, spadajících pod nakladatelství. V nich deník a server tvrdily, že Langer byl ve spisu k policejní akci Krakatice veden jako podezřelý z propojení na organizovaný zločin kolem Mrázka. Mafra argumentovala mimo jiné tím, že slovo „podezřelý“ použila jen v obecné rovině, a ne v trestněprávním smyslu. Podle soudů ale tvrzení z článků nepodložila důkazy, v říjnu roku 2015 Vrchní soud v Praze pravomocně nařídil nakladatelství, aby se za výrok omluvilo. Langer žádal omluvu i za další údajně lživé výroky v článcích, ale s tím u soudů uspěl jen částečně.

Mafra začátkem roku 2016 omluvu za výroky o spojení Langera s Mrázkem zveřejnila. Zároveň ale podala kvůli rozsudku dovolání k Nejvyššímu soudu. Zamítavé rozhodnutí Nejvyššího soudu následně Mafra napadla u ÚS. Podle nakladatelství postup Nejvyššího soudu porušil ústavní právo Mafry na soudní ochranu a na svobodu projevu. ÚS však ve svém rozhodnutí z letošního 16. června uvádí, že Nejvyšší soud postupoval v souladu s ústavou. Mafra se navíc podle ústavních soudců svými námitkami v podstatě domáhala revize verdiktu Nejvyššího soudu, což nespadá do pravomocí ÚS.

Langer vedl s médii několik soudních sporů. Loni neuspěl u soudu se žádostí o omluvu za článek Českého rozhlasu, který ho zmiňoval v souvislosti s anonymním twitterovým účtem Julius Šuman. Tento účet zveřejnil několik kompromitujících dokumentů a nahrávek souvisejících s premiérem Andrejem Babišem (ANO). Verdikt soudu o Langerově žalobě je v tomto případě pravomocný.

Langer loni také definitivně prohrál soud s Mafrou kvůli článku Lidových novin z roku 2015, který Langera popisoval jako významného aktéra korupční kauzy Vidkun. Policisté u Langera v roce 2015 provedli domovní prohlídky, exministr ale nebyl z ničeho obviněn. Obsah článku se podle soudu zakládal na pravdě tak, jak byla v době jeho vydání známá.

Autor:

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...