Ke změně bohatství letos přispěly dosud nejvýrazněji v historii výzkumu akcie, které pomohly navýšit jmění 45 procentům dotázaných milionářů. Pro srovnání v roce 2020 to bylo jen jednatřicet procent. Výrazný podíl v ziskových investicích měly v uplynulém roce i dluhopisy, a to čtyřicet procent.
Podle hlavního ekonoma J&T Banky Petra Sklenáře je v přístupu k investicím patrný rozdílný generační pohled. „Mladší zajímá růst, rizikovější akcie. U těch starších narůstá averze k riziku a zajímá je víc příjem, preferují dividendové tituly, stabilnější byznys, korporátní dluhopisy. Je to jako z učebnice,“ říká Sklenář..
Optimismus přetrvává u milionářů i ve vyhlídkách na příští rok. „Nepochybují, že se jejich bohatství znásobí i v nastávajícím roce. Zejména ti nejmladší pak věří, že i o více než deset procent. A to opět hlavně kvůli investicím, akciím,“ dodává Veselá.
Třetina českých dolarových milionářů očekává zajímavé zhodnocení od stavebních pozemků, u rezidenčních nemovitostí je to asi čtvrtina dotázaných. Vedle tuzemska vlastní nemovitosti hlavně v Itálii, Španělsku či Chorvatsku, na oblibě získává v poslední době Rakousko.
Typický český dolarový milionář je ekonomicky aktivní muž, v průměru ve věku kolem padesáti let. Nejde však jen o jednu generaci, ale hned o několik. „Už to nejsou jen majitelé firem, ale i manažeři. Bude narůstat i podíl žen, nejčastěji je o dcery zakladatelů, ale i top manažerky, případně rozvedené ženy,“ shrnula Veselá.
Podle Jaroslava Círa, šéfa výzkumné agentury Perfect Crowd, se odhady počtu dolarových milionářů v tuzemské populaci pohybují okolo třiceti tisíc.