Pondělí 26. července 2021, svátek má Anna
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Majiteli Benziny hořelo v rafinériích, chyběla nafta. Pomohly státní rezervy

Ekonomika

  6:00
PRAHA - Dva požáry a s nimi spojené nucené odstávky v rafineriích Litvínov a Kralupy se nešťastně sešly v jednom měsíci. A ­protože jde o jediné české výrobny nafty, musel jejich vlastník a klíčový dodavatel pro český trh Unipetrol urychleně sehnat chybějící palivo jinde.
U čerpacích stanic se výpadky ve výrobě nakonec neprojevily (ilustrační foto).

U čerpacích stanic se výpadky ve výrobě nakonec neprojevily (ilustrační foto). foto: Reprofoto

Firma, které patří i síť čerpacích stanic Benzina, se proto obrátila na státní společnost Čepro, která kromě vlastních zásob spravuje i část nouzového paliva České republiky. Potřebné desítky milionů litrů nafty nakonec tento státní distributor poskytl právě ze strategických rezerv země.

„Unipetrol nás oslovil, dodávky budou trvat měsíc,“ potvrdil pro LN v prosinci šéf společnosti Čepro Jan Duspěva. Předloni, kdy kvůli výbuchu byla několik měsíců odstavená rafinerie v Kralupech, byla situace ještě vážnější. I tehdy se podařilo Unipetrolu naftu sehnat z jiných zdrojů a ­šoféři nic nepocítili.

Podle Duspěvy jde o událost, k­ níž čas od času dojde a na kterou jsou jeho lidé připraveni.

Unipetrol (ilustrační foto)

Unipetrol (ilustrační foto)

„Nejedná se o nic nestandardního. Po dohodě se Správou státních hmotných rezerv (SSHR), na základě uzavřeného smluvního vztahu, dodáme na přelomu roku první desítky milionů litrů v ­rámci povoleného limitu,“ doplnil Duspěva. V průběhu ledna Čepro zmíněné množství nafty do nouzových zásob zase vrátí.

Kdyby byla palivová krize v ­zemi větší a Unipetrol by pro své zákazníky – především sítě čerpacích stanic – potřeboval ze státních rezerv více, musel by už získat souhlas české vlády. V tomto případě oznámil šéf Čepra výpůjčku pouze dopisem adresovaným vedení správy rezerv, protože se vešel do zákonného limitu.

CO SE STALO V UNIPETROLU

  • Kralupská i litvínovská rafinerie patří společnosti Unipetrol. Jejich výpadky logicky ovlivňují situaci na­ českém trhu.
  • Kralupy postihl 4. prosince požár, kvůli němuž byla na více než týden zastavena výroba nafty.
  • Problémy měla také rafinerie v­ Litvínově, která měla mít plánovanou odstávku právě do 4.­ prosince. Neplánovaně se však prodloužila zhruba o šest dnů.
  • Poté, co se Litvínov vrátil do plného provozu, postihly jednu z­ částí rafinerie exploze a požár.
  • Mimořádná událost způsobila pokles produkce na třetinu.

„Jsme v úzkém kontaktu s Unipetrolem i Čeprem a situaci neustále monitorujeme. Pokud bude potřeba, uvolníme nouzové zásoby přesně podle smluvních ujednání se společností Čepro,“ potvrdil šéf SSHR Pavel Švagr.

V praxi to znamená, že v rámci obměny nouzových rezerv, k níž by časem stejně muselo dojít, uvolní Čepro část naftových zásob českého státu na trh a v lednu je zase nahradí čerstvou várkou.

Nouzové zásoby země nikdy nesmí klesnout pod přesně stanovenou hranici, ať už jde o ropu, naftu, benzin, či letecký petrolej. Česko podle zákona udržuje tyto nouzové zásoby pro případ mimořádných situací, jako jsou záplavy, přerušení dodávek ropy nebo třeba i vojenské konflikty.

Lepší představu o tom, jaké množství motorové nafty si Unipetrol od Čepra „půjčil“, dávají následující čísla. Odebral řádově desítky milionů litrů a Česko musí mít v rámci předepsaného krizového scénáře na jeden den provozu celé země k dispozici přibližně 30 milionů litrů ropy či jejích produktů. Může tedy jít o­ relativně velké množství paliva.

Mimořádné výpadky ve výrobě nafty potvrdil pro LN i Unipetrol, který je klíčovým hráčem na českém trhu. Provozuje jediné dvě české rafinerie, v Kralupech a Litvínově, a lidé jej znají zejména díky provozování tradiční značky Benzina, která má v Česku kolem 400 poboček.

„V prosinci jsme zaznamenali neplánované odstávky našich výrobních zařízení, které měly vliv na objem vyrobené motorové nafty. Vzniklý stav jsme vyřešili, stejně jako u­ obdobných situací v minulosti, ve spolupráci s Čeprem,“ popsal mluvčí Unipetrolu Pavel Kaidl.

Ochrana před spekulanty

Zároveň zdůraznil přímou návaznost obou rafinerií na systém Čepra, což umožňuje Unipetrolu pružně reagovat a zajistit kontinuitu dodávek na trh. To je důležité i podle šéfa Čepra Duspěvy.

„Ve chvíli, kdy na trhu chybí palivo, začínají se některé společnosti předzásobovat,“ uvedl Duspěva. Tyto spekulativní nákupy pak logicky ovlivňují ceny. V tu chvíli může Čepro sehrát roli jakéhosi regulátora trhu, kdy na něj může uvolnit potřebné množství nafty či jiného paliva.

Autor: