2. října 2014 12:50 Lidovky.cz > Byznys > Chytré portfolio

Zmatený makléř: omylem zadal v Japonsku obchody za 14 bilionů

růst | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy růst | foto: Shutterstock

TOKIO Chyba v obchodování ve středu znervóznila japonské akciové trhy, když neznámý makléř zadal - a rychle zrušil - pokyny k obchodování s akciemi v celkové hodnotě 68 bilionů jenů, což je v přepočtu 13,6 bilionu korun.

Obchod, který, nejspíš omylem, makléř zadal pro srovnání přesáhl velikost švédské ekonomiky.

Na mimoburzovním trhu vydal 42 pokynů k obchodování s akciemi. Největší z nich byl na akcie automobilky Toyota Motor za skoro 13 bilionů jenů. Další pokyny se týkaly například japonských společností Honda, Canon, Sony nebo skupiny Nomura Holdings. Příkazy ale rychle zrušil.

ČTĚTE TAKÉ:

Sdružení japonských dealerů s cennými papíry posléze potvrdilo, že šlo o chybu v obchodování, která byla na straně nejmenované členské společnosti.

Podobné chyby, jimž se v angličtině říká "fat finger", vznikají překlikem na klávesnicích. V minulosti měly i vážné důsledky. Například svého času největší obchodník s americkými akciemi Knight Capital Group v roce 2012 skoro zbankrotoval, když jeho počítače zadaly chybné pokyny, které nešlo vzít zpět. Firma byla později prodána.

Hlášení chyb do pěti minut

Japonsko, které je po Spojených státech druhým největším akciovým trhem na světě, zažilo prudký nárůst objemu obchodů uskutečňovaných elektronicky.

Velká část elektronického obchodování se odehrává mimo řádný trh. Pokyny k nákupu nebo prodeji akcií se zadávají nebo odebírají běžně a případnou chybu mají makléři ohlásit do pěti minut. Středeční storno bylo co do rozsahu neobvykle velké a obchodníky překvapilo.

Přední japonský akciový index Nikkei ve středu ztratil 0,6 procenta. Tento pokles se ale připisoval špatným zprávám z ekonomiky a vlivu nejnovějších nepokojů v Hongkongu.

Lidovky.cz, ČTK
Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Audioknížka o životě Jeana-Paula Belmonda, vyprávěná Jiřím Krampolem. Zcela zdarma

Belmondo Mých tisíc životů | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jiří Krampol daboval Belmonda ve 28 filmech a jeho hlas je tak s tímto hercem téměř neoddělitelně spojen. Stylově tedy...

Premium

Červenobílý život na hraně. Čína se zlobí, Tvrdík i celá Slavie trnou

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Žádná legrace to není. Aspoň pro slávisty určitě ne. Sám prezident republiky naznačil, že do slavného fotbalového klubu...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!