Čtvrtek 23. března 2023, svátek má Ivona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Malé zakázky už nebudou jen pro ‚známé‘. Silničáři je zveřejní, má to ušetřit peníze

Ekonomika

  10:50
PRAHA - Správce českých hlavních tahů se chystá na výraznou změnu. Od června už nebude možné, aby manažeři Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) rozdávali malé zakázky – jako je třeba sekání trávy či drobnější stavby – jen úzkému okruhu firem. Vše budou muset zveřejnit.

Oprava silnice. Ilustrační foto foto: ČTK

Nejde o žádné malé peníze. Silničáři po celém Česku rozdají ve zrychleném řízení (takzvaně z ruky) na dva tisíce zakázek za rok, v součtu jde o téměř čtyři miliardy korun. Manažeři ŘSD poptají okruh firem, s nimiž mají dobré zkušenosti, a té, která dá nejlepší nabídku, práci přidělí.

„Zadavatel nedělá nic nezákonného. Ale když se na ty zakázky podíváte, točí se tam hodně stejné firmy. Pro mě je nepřijatelné, že se čtyři miliardy ročně rozdávají tímto způsobem,“ řekl pro Lidovky.cz ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO).

‚Žehlení‘ D1 nabírá skluz. Boj proti epidemii bude mít dopad na termíny staveb, připustil Metrostav

I proto nastanou na ŘSD změny, které začnou prvním červnovým dnem. Menší zakázky budou krajská ředitelství vždy zveřejňovat elektronicky v rámci dostupného informačního systému, aby se o zakázce mohly dozvědět všechny firmy. Vyhodnocování nabídek bude stejné jako dosud – silničáři si vyberou tu, která jim připadá nejlepší. Jméno vítěze by pak mělo být také veřejné.

„Zadávací dokumentace se bude zveřejňovat na profilu zadavatele. Umožníme tak přihlásit se i neosloveným firmám. Slibujeme si od toho zvýšení transparentnosti u těchto zakázek, oslovení většího portfolia dodavatelů případně i snížení cen,“ popsal šéf ŘSD Radek Mátl.

Díky většímu množství přihlášených firem bude tedy větší konkurence, což může zvýšit právě tlak na cenu.

Rizikem jsou stížnosti firem

O jaké zakázky přesně jde? U služeb je limit pro tento typ zadávání dva miliony korun, u staveb šest milionů. U dražších projektů už musí následovat klasické výběrové řízení. V těchto případech se jedná třeba o opravy menšího rozsahu nebo péči o zeleň v blízkosti tahů, které ŘSD spravuje, což jsou dálnice a silnice první třídy.

Šéf ŘSD Mátl nezastírá, že nově zaváděný systém může přinést i komplikace. Třeba z hlediska času či námitek a stížností neúspěšných uchazečů. Navzdory tomu on i ministr Havlíček považují změnu za důležitou.

„Je pravda, že to lidem z ŘSD přidělá práci, protože budou muset vyhodnocovat více nabídek. Na druhou stranu to bude transparentní, čisté a bude to pro ně i ochrana ŘSD, zamezí se spekulacím,“ dodal Havlíček. Jeho opatření mimo jiné vychází z loňské kontroly, které v organizaci provedli ministerští úředníci.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!