Neděle 21. července 2024, svátek má Vítězslav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Malý akcionář jde proti PPF: Když to nevyjde, podíly v O2 si necháme

Ekonomika

  6:30
PRAHA - Vloni investor Tomáš Hájek coby zástupce vytěsněných akcionářů vymohl lepší cenu za podíly AAA Auto. Nyní je připraven sehrát tutéž roli i v případě O2, v níž drží majoritu skupina PPF podnikatele Petra Kellnera.

Investor a minoritní akcionář O2 Tomáš Hájek. foto:  Petr Topič, MAFRA

MEDIÁLNÍ ARCHIV NEWTON Media a.s. - MEDIASEARCH - MEDIASEARCH

LN: Snažíte se aktivizovat akcionáře O2 a vyjednat pro ně u PPF lepší cenu, než je na burze. Jak chcete postupovat?
V této fázi jsme ve stádiu zrodu. U akcií O2 jsme se dostali do situace, kdy by bylo vhodné spojit se a hájit společné zájmy. Povedlo se nám to před časem s akciemi autobazarů AAA Auto a teď přišel čas, kdy je třeba pokusit se udělat s akciemi O2 něco podobného.

LN: Zvolíte tedy stejnou strategii jako u AAA Auto? 

U AAA to bylo tak, že jsme si založili skupinu na internetu a přes web jsme hledali akcionáře AAA, hlavně na akciových serverech, kam tito lidé chodí diskutovat. Dohodli jsme se, že si zvolíme společné

ho zástupce, který za nás bude jednat a hájit naše zájmy. Tím zástupcem jsem byl zvolen já. 

Vzpoura v Kellnerově O2. Malí akcionáři se spojují proti majiteli

LN: Kolik se vám tehdy podařilo získat pro vaši věc akcionářů?
Taková iniciativa tady v Česku není jednoduchá... Když jsme začínali s iniciativou ohledně AAA Auto, měli jsme necelého půl milionu akcií a postupně se nám jich podařilo spojit přes milion. To byla asi dvě procenta akcií firmy.

LN: Jak to probíhalo?
Létal jsem na valné hromady do Amsterdamu, kde jsem hájil naše zájmy a bojoval za akcionáře. Nakonec se mi po dlouhých peripetiích podařilo prodej našeho společného balíku akcií za výhodných podmínek vyjednat. Společnost AAA nakonec kupoval fond soukromého kapitálu Abris. My jsme s ním začali jednat a loni v listopadu se nám podařilo vyjednat stejnou prodejní cenu, které dosáhl pan (Anthony James; pozn. red.) Denny jako majoritní vlastník, tedy v přepočtu 94 korun na akcii.

LN: Jakou sílu chcete dát dohromady v případě O2?
U akcií O2 hrozí velice reálně, že budou staženy z burzy. Tím spíše potřebujeme nějaké sdružení, které by akcionáře bránilo. Naším záměrem je sdružit ty, kteří mají dohromady alespoň jedno procento akcií. Majoritní vlastník PPF samozřejmě jedná s držiteli větších balíků akcií a vykupuje je za individuálních podmínek – například takto vykoupil podíl UniCredit Bank, která měla skoro šest procent. Amy chceme také s PPF jednat a dosáhnout výhodnějších podmínek pro naše akcionáře.

LN: Máte představu o ceně?
Na webu jsme spustili anketu, protože už sdružujeme asi sto akcionářů. Někteří z nich mají podle mě o ceně poněkud nadnesenou představu. Já jsem realističtější. Cílová cena německé Deutsche Bank pro akcie O2 je 290 korun. Když PPF odkupovala naposledy akcie od drobných investorů, kteří mají do 200 kusů akcií, stanovila cenu na 277 korun. Po připočtení zisku za loňský rok vychází tedy také přibližně 290 korun, což je pro mne taková referenční cena, které bych chtěl dosáhnout.

LN: PPF je větší hráč než Abris, jak je dokážete přesvědčit?
My je nijak přesvědčovat nebudeme. Prostě buď je zájem se dohodnout, nebo ne. Když to nevyjde, budeme akcie dál držet. Ale vždycky je lepší, když jedná větší skupina. Navíc hrozí vytěsnění, a v tomto případě bychom se, pokud nás bude víc, mohli složit na oponentní posudek ke stanovení ceny pro vytěsnění drobných akcionářů. Jako jednotlivý akcionář se těžko budete soudit, protože se vám prostě nevyplatí zaplatit právníka.

LN: Takže se v případě vytěsnění budete snažit dosáhnout vyšší ceny, než nabídne PPF?
My nechceme vystupovat nijak konfrontačně. Chceme se dohodnout. Pokud by cena vytěsnění byla blízko těch 290 korun, o kterých jsem mluvil, tak bych celou akci uzavřel.

LN: Cena na burze je ale jen 220 korun, ta by vám nestačila?
Samozřejmě to bude záležet na přístupu majoritního vlastníka. Pokud by ale byla cena vytěsnění blízká současné ceně na burze, nějaké soudy by asi probíhaly. To by se akcionáři určitě bránili...

LN: PPF svůj podíl v O2 navyšuje, kdy by dle vás mohla dosáhnout na těch 90 procent, aby mohla provést vytěsnění?
Vlastnictví podílů je velmi roztříštěné. Je tady mnoho akcionářů, kteří mají jen desítky kusů akcií. Dohromady jich je 40 tisíc. Tito akcionáři jsou navíc velmi konzervativní. Nakoupili si akcie s dividendovým výnosem, které chtějí dlouhodobě držet. Určitě mají menší ochotu akcie prodávat než v případě AAA Auto, kdy to byla spíše spekulace. Já bych to viděl, že se to celé potáhne roky. Ale záležet bude na postoji majoritního vlastníka.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!